Román filmhét az Urániában

Film

A Román Filmhét ünnepélyes megnyitója október 11-én 17 órakor Sajtótájékoztatóval és a kortárs román filmművészetről tartandó kerekasztal-beszélgetéssel kezdődik az Uránia Kávéházában. Ehhez a témához kapcsolódik a Mozinet Könyvek legújabb darabjának, Gorácz Anikó: Forradalmárok, Az új évezred román filmművészete című könyvének bemutatója is.
 
A beszélgetésen részt vesz az esti nyitó film két rendezője, Hanno Höffer és Constantin Popescu, valamint a bemutatandó könyv szerzője, Gorácz Anikó.
 

mesekazaranykorbol_film_01.jpg
Mesék az aranykorból

19 órakor a nyitó díszelőadás vendégei az Uránia Dísztermében láthatják a Mesék az aranykorból című két részes film első részét, amely Románia nem szokványos, elsősorban városi legendákból összeálló története. A szórakoztató anekdotákon túl, a rendezők megpróbálják rekonstruálni a beteges társadalmi rendszert irányító elveket, és rokonszenvvel állítanak emléket a kisembernek, a haladó szelleműeknek és az aranykor további szereplőinek.

 
A filmhéten 8 játékfilmet és 1 dokumentumfilmet vetítenek az Urániában, három kivételével mind fesztiváldíjas alkotás.Ha fütyülni akarok, fütyülök, Florin Şerban filmje többek között Berlinben nyerte el idén a zsűri fődíját, Igor Cobileanski Tache című filmjének főszereplője egy 61 éves sírásó, aki egy hetedhét országra szóló temetést akar magának rendeztetni, amikor tudomására jut, hogy mindössze két hónap van hátra az életéből. Titus Muntean alkotását, a Filmkaravánt leginkább a fekete humor jellemzi. A ?60-as évek Romániájában egy mozivá alakított teherautón két férfi érkezik egy erdélyi faluba, hogy szovjet propagandafilmeket vetítsenek az embereknek, de senki sem akarja fogadni őket. Történetével ?legjobb forgatókönyv? díjakat gyűjtött be.
 
Mircea Daneliuc Lebegők című mozija egy európai vendégmunkás története, aki felfigyel arra, hogy az olaszok sokat fizetnek a jól képzett kutyákért, ugyanis a bevándorlók miatt egyre jobban féltik az értékeiket. És megszületik a világrengető ötlet! A Felicia, szemünk fénye Răzvan Rădulescu és Melissa de Raaf keserű és olykor vidám meséje arról, hogy 19 kibeszéletlen év egy napba sűrítve hogyan bomlaszt fel egy családot. A pályakezdő főszereplőt és a forgatókönyvet díjazták. Călin Netzer Érdemrendjét számtalan díjjal ismerték el, többek között megkapta a Torinói Filmfesztivál közönségdíját. A film a hetvenöt éves Ion története, aki egy szép napon meghívót kap, amelyben értesítik, hogy az államfő érdemkereszttel tünteti ki a második világháborúban véghezvitt tettei elismeréseként, amelyekről azonban ő maga mit sem tud. 
 
Alexa Visarion Zöld Hold című filmjében találkozhatunk a Magyarországon is népszerű Maia Morgensternnel is. A produkció egy road movie a fiatal generációról és annak problémáiról. Végül az Ion B. szerint a világ, Alexander Nanău dokumentumfilmje az egyik legismertebb román művész, Ion Bârlădeanu mesébe illő története. Hajléktalan, egy koszos matracon alszik egy tömbház tövében. Munkái a szemét alatt vészelték át az évtizedeket, most pedig a nemzetközi hírnév kapujában áll a műfaj nagyjai, Richard Hamilton, Tom Wesselmann vagy Andy Warhol társaságában.