(MTI) - Az Európai Parlament gyakorlatilag egyhangúlag megszavazta strasbourgi plenáris ülésén kedden Hegyi Gyula (MSZP) jelentését az európai filmörökség védelméről. Ez az első, magyar képviselő által beterjesztett és a parlament által elfogadott jelentés és jogszabálytervezet. Ennek révén az EU-tagországok minisztereinek tanácsa soros, május végi ülésén várhatóan jóváhagyja a témáról szóló uniós jogszabályt, amely azonnal hatályba is lép. Filmarchívummal kapcsolatos szabályozás az EU-ban eddig nem volt. A jogszabály egyebek között előírja a filmek kötelező archiválását, valamint azt, hogy egységesíteni kell az archívumokat, és közös adatbázist kell létrehozni. Az irányelvet két éven belül kell átvenniük az EU-tagországoknak.
A jelentés hangsúlyozza az iskolai filmesztétikai oktatás fontosságát is. Ugyancsak szerepelt a javaslatok között, hogy az archivált filmeket a kutatók meghatározott céllal, szigorúan szabályozott feltételek között, szerzői jog fizetése nélkül is tanulmányozhassák. Az elfogadott dokumentum szerint a digitális technika fejlődésével lépést tartva meg kell teremteni annak lehetőségét is, hogy létrehozzanak egy egységes európai digitális filmarchívumot, amelyből igény szerint minden film letölthető lesz. Ehhez a megfelelő jogi szabályok kialakítása mellett a technikai feltételek biztosítására is szükség van - tette hozzá Hegyi Gyula. A képviselő a magyar filmarchívum újraszínesítési eljárásának tanulmányozását is javasolta az EU-tagországoknak.
A plenáris ülésen érdemi módosítást már nem eszközöltek a jelentésen. A vitában hozzászólók is támogatták a jelentést, ugyanakkor néhány külföldi képviselő szóvá tette, hogy saját hazájában a kormányzat nem támogatja a nemzeti filmgyártást. Több képviselő kivételesnek nevezte azt, hogy a jelentés ügyében a parlamenten belül, illetve a parlament, az Európai Bizottság és a tagországokat képviselő tanács között teljes volt az együttműködés. A vita összes hozzászólója egyetértett abban, hogy az európai filmgyártást továbbra is támogatni kell, és a támogatásnak nemzeti szinten kell megvalósulnia.
Magyarország szempontjából a miniszteri tanácsban elfogadandó jogszabály azt jelenti, hogy a filmgyártás állami támogatása megmarad. A magyar filmarchiválási rendszer már EU-konform - emlékeztetett Hegyi az MTI-nek nyilatkozva -, a filmek nyilvántartásának egységesítése pedig érdeke a magyar filmarchívumnak.
Néhány EU-országban mindazonáltal a kötelező archiválás változást hoz: Hollandiában, Nagy-Britanniában és Írországban például nincsen olyan rendszer, amely minden moziba kerülő film egy példányának kötelező archívumba helyezését írja elő. Európai szinten az egységes nyilvántartási rendszerből lehet majd megtudni, hogy melyik film melyik archívumban van: a 25 tagországi filmintézet nyilvántartási rendszerének harmonizálását várhatóan a központi EU-költségvetés fogja finanszírozni.