A budapesti Filmszemle után az egri Filmművészeti Nyári Egyetem a legrégebbi filmes rendezvény Magyarországon. A 32 éves múltra visszatekintő filmes eseményt első alkalommal 1973. július 7-én rendezték a TIT Bugát Pál Egyesülete szervezésében - adta hírül a fesztivál szervező gárdája. A kezdeményezés Franciaországból indult el és Paul Robert úr személyéhez kapcsolódik. A Nizzában élő francia-olasz szakos tanár a Francia-Magyar Baráti Társaság révén került kapcsolatba a magyar filmekkel. A 60-as években a legjelentősebb magyar filmrendezőkkel személyes jó barátságba került. Mint filmklub vezető számtalan magyar filmbemutatót szervezett. Elhatározta, hogy a magyar filmművészet megismerésére csoportokat fog rendszeresen szervezni. 1970-ben találkozott Oláh Tibor tanár úrral, aki magyar filmművészetet tanított a párizsi egyetemen. Az ő ötlete volt, hogy Eger város legyen a helyszíne a Filmművészeti Nyári Egyetemnek.
1973.július 1-jén megérkezett az első francia csoport. A 15 napos program igen gazdag volt. A Vörös Csillag moziban - ma Uránia Filmszínházban - mintegy 20 magyar film bemutatására került sor. A magyar film története és filmművészete témakörben előadást tartott Bíró Yvett filmkritikus és Kovács András filmrendező. A két jeles filmszakemberen kívül még számos filmalkotóval találkozhattak a jelenlévők: Fábri Zoltán, Jancsó Miklós stb. A rendezvény ezt követően minden évben megrendezésre került, várta a magyar filmek iránt érdeklődőket.
A Nyári Egyetem szervezői fontosnak tartották, hogy Európa országaiból minél többen vegyenek részt és a magyar fiatalokat is bekapcsolják a filmprogramba. 1976-tól visszatérő vendégei a Nyári Egyetemnek a franciákon kívül a németek, lengyelek, de voltak finn, svéd, török, svájci, olasz, görög, szlovák, szerb, román, orosz, ukrán, amerikai és kanadai résztvevők is. A Filmművészeti Nyári Egyetem 32 éves története során minden évben a legjelentősebb új magyar filmeket bemutatta. A vetítések után a hallgatók találkozhattak a filmek alkotóival. A filmprogramok mellett egyéb kulturális programokra is sor került a rendezvény keretein belül. Az idén a szervezők július 21-27. között Slow Film Feszt néven egy nemzetközi filmbemutatkozást is biztosítva új fesztivál alapjait szeretnék megteremteni, amire várják az érdeklődőket, alkotókat, filmszeretőket a világ minden részéről.
A július 25-27. között megrendezésre kerülő doku-pitching műhelyről, valamint a fesztivál programjáról bővebben a slowfilmfest.hu-n lehet olvasni.