(MTI) - Szabó Istvánnal Szinetár Miklós Kossuth-díjas rendező beszélgetett. Szinetár az Oscar-díjas filmrendezőre utalva azt hangsúlyozta, hogy "igazi magyar értéket, hungaricumot" ünnepelnek a Tér-Film-Zene Fesztivál keretében. Azt mondta, Szabó István filmjei nagyszerűek, mindent elmondanak a korról és az emberekről, meg tudják szólítani a nézőközönséget, sikeresek. "Ha nem lenne az Apa, az Álmodozások kora, a Szerelmesfilm, a Mephisto, senki nem tudna semmit a magyar kultúráról."
Szabó István Szinetár Miklósnak arra a kérdésére, hogyan látja a magyar filmművészet helyzetét, úgy válaszolt, van jövője, de csak akkor, ha gondosan ügyelünk arra, hogy a szakmai tudást megtartsuk. Hozzáfűzte, nem a filmrendezőkre gondol, hanem azokra, akik nélkül egy filmet nem lehet elkészíteni. Szabó kiemelte, ha filmet forgat valaki, kell találni valamit, amit nem lehet más művészettel kifejezni: ez pedig az emberi arcon megszülető gondolat, érzelem. A mozgást, változást csak a film tudja visszaadni a kamera intimitásával. Noha a technika változik, az alapkérdés továbbra is az marad, milyen emberi arc kerül a néző elé, akit szeret vagy akit tisztel, vagy éppen aki nem érdekli - fejtegette.
Szinetár Miklós azt is firtatta, hogyan látja Szabó István a televíziózás jövőjét. A filmrendező ezt teoretikus kérdésnek nevezte. Az emberiség felfedezett egy új kommunikációs formát, a mozgóképet - fejtette ki. A televízió mint kommunikációs eszköz megváltozhat, hiszen a fejlődés megállíthatatlan, de nem lehet változtatni azon a tényen, hogy érdekli-e a nézőt valakinek az arca - vélekedett, hozzáfűzve, a televíziónak meg kell találni ezeket az arcokat.