Számvevőszéki jelentés a filmfinanszírozásról

Film

(MTI) - Finanszírozási kényszerpályát jelölt ki a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) a kormány számára azzal, hogy 2002 és 2005 között az éves költségvetési támogatását meghaladó mértékű döntéseket hozott - állapítja meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken közzétett jelentésében.
Az MMKA kuratóriuma az ellenőrzött időszakban filmszakmai célokra 19,7 milliárd Ft támogatást ítélt oda, amelyből 2005 végéig 13,1 milliárd forintot fizetett ki, miközben 2002 és 2005 között 15,6 milliárd forint központi költségvetési támogatást kapott - derül ki a közalapítványnak juttatott költségvetési támogatás felhasználásának ellenőrzéséről szóló, az ÁSZ honlapján olvasható jelentésből.
A számvevőszék szakemberei szerint különösen a játékfilmek gyártására ítélt meg a közalapítvány olyan mértékű támogatást, amely átlagosan 42 százalékkal haladta meg a támogatási keretet.
A kuratórium azzal, hogy az éves költségvetési támogatást meghaladó mértékű döntéseket hozott, finanszírozási kényszerpályát jelölt ki a kormány számára, s behatárolja az Országgyűlés döntési hatáskörét - mutatnak rá a jelentésben.
Az ÁSZ azt javasolja a közalapítványnak: gondoskodjon arról, hogy támogatási döntéseiben és szándéknyilatkozataiban szereplő tételek együttes összege ne haladja meg a kapott éves költségvetési támogatás mértékét.
A számvevőszék jelentésében kitér arra is, hogy a 2002 és 2005 között az MMKA-nak juttatott 15,6 milliárd forint központi költségvetési támogatás közel négyszerese az azt megelőző négy évben kapott állami támogatásnak.
A jelentés szerint a támogatás növekedésével az alapítvány kuratóriuma 70 százalékkal több pályázatot tudott támogatni, mint 1998 és 2001 között, és a filmszemlén részt vevő filmek állami támogatásából az MMKA részesedése a 2002-es 50 százalékról 2004-re 82,3 százalékra emelkedett.
A számvevőszék megállapítja: a filmterjesztési támogatások hozzájárultak a magyar filmek előadásszámának 52,1 százalékos, nézőszámának pedig 45,7 százalékos emelkedéséhez.
Az ÁSZ kifogásolta, hogy az ellenőrzött időszakban a közalapítvány nem rendelkezett a pályáztatás folyamatára, a pályázati feltételekre, az elbírálás rendjére, a szerződéskötés módjára vonatkozó egységes, átfogó szabályozással.
Az ÁSZ szakemberei azt javasolják, hogy a közalapítvány foglalja össze általános pályázati és támogatási feltételeit, valamint készítse el a támogatások elosztásának mechanizmusát meghatározó támogatási szabályzatát.