Fatih Akin amikor megtudta, hogy Németország A másik oldal című alkotását indítja az Oscar-díj legjobb idegen nyelvű film kategóriájában, megjegyezte, hogy micsoda szerencse, hogy pályatársa, Tom Tykwer angol nyelven forgatta a Parfüm: Egy gyilkos története című filmjét, különben nem lett volna esélye az indulásra. Pedig a Németországban szeptember végén bemutatott produkció már több rangos szemlén is bizonyított. Elnyerte például a Cannes-i Filmszemle legjobb forgatókönyvének járó elismerését, a legjobb európai forgatókönyvért megkapta az Európai Filmakadémia díját, de a Bangkok Nemzetközi Filmfesztiválon is zajos sikert aratott.
A direktor Fallal szemben című alkotásának folytatásaként is tekinthető produkció ismét a németországi török kisebbség mindennapjait boncolgatja újra családi drámák tükrében. Az Európai Parlament Lux-díját is kiérdemlő mozi után Akin dokumentumfilmet rendez. A török származású német direktornak nem ez lesz az első próbálkozása a műfajban. A 2005-ös Át a hídon - Isztambul hangjai című műben annak a kérdésnek járt utána, hogy Törökország vajon eléggé európai-e az Európai Unió szempontjából. Akin azt gondolta, hogy a zene érdekes utat jelent a kérdés megválaszolására.
Új művében a Fekete-tenger partján fekvő csodálatos kis települést, Camburnut mutatja be. A hegyi falvacska egyedüli szépséghibája az az illegális szemétlerakodó, amit a helyi lakosok már évek óta próbálnak felszámolni. A rendező ezt a keserves küzdelmet ábrázolja a Garbage In The Garden of Eden című dokumentumfilmben.