Szemrevaló német filmeket adnak

Film


tavalytelen_port.jpg
Tavaly télen

A Szemrevaló budapesti vetítései az Örökmozgó és a Művész moziban, a szegediek a Grand Caféban lesznek. A program válogatás az elmúlt év német filmtermésének legizgalmasabb és legfontosabb játék- és dokumentumfilmjeiből.

 
A fesztivál nyitó napján vetítik Caroline Link Tavaly télen című alkotását; a rendező 2003-ban a legjobb idegen nyelvű filmért járó Oscart kapta meg Hontalanul Afrikában című alkotásáért. A hamarosan a magyar mozikban is látható Baader Meinhof csoport (rendező: Uli Edel) premier előtti vetítésének időpontja március 11.; a filmet idén - szintén a legjobb idegen nyelvű film kategóriában - jelölték az Oscar-díjra. A nyitóesten az Örökmozgóban jelen lesz a Tavaly télen producere, Uschi Reich, akivel a közönség beszélgethet a vetítés után.
 

jerichow_port.jpg
Jerichow

Christian Petzold új filmjét, a Jerichow, ami A postás mindig kétszer csenget Németország keleti felében játszódó mai változata, március 5-án vetítik a Művész moziban. Veit Helmer új munkája, az Abszurdisztán, egy Európa és Ázsia határán játszódó költői komédia március 8-án lesz látható, szintén a Művészben. A Krabatot (rendező: Marco Kreuzpaintner) a német Harry Potterként emlegetik; a nagysikerű fantasy egyik főhősét a nálunk is jól ismert Daniel Brühl alakítja. A filmet március 8-án az Örökmozgóban vetítik.

 
A fesztiválprogram igazi csemegéje két, Magyarországon először látható dokumentumfilm: az egyikben Wim Wenders ezúttal a kamera előtt állva tekint vissza pályájának korai szakaszára (Wim Wenders - a korai évek, a rendező Marcel Wehn, március 10-én látható a Művész moziban), a másikban (Szemtől szemben, rendező Michael Althen és Hans Helmut Prinzler, vetítés: március 9., Művész) pedig a legnevesebb kortárs filmesek mesélnek kedvenc német filmjeikről, és nyújtanak egyfajta szubjektív filmtörténeti összegzést.
 
A Szemrevaló budapesti zárófilmje is joggal számíthat kiemelt érdeklődésre: az idén Oscarra jelölt A Baader Meinhof csoport a legnagyszerűbb német színészek közreműködésével dolgozza fel az NSZK-ban 1970-ben megalakult szélsőséges baloldali terrorista csapat, a Rote Armee Fraktion (RAF) történetét: Moritz Bleibtreutól kezdve Martina Geddecken keresztül Bruno Ganzig szinte minden neves német színész játszik benne.
 
Már ezt megelőzően, március 2-án rendhagyó beszélgetésre kerül sor a Goethe Intézetben: az RAF alapító tagja, a hajdani terrorista Astrid Proll a történész Annette Vowinckkel közösen keresi a választ arra a kérdésre, miért olyan érdekfeszítő az RAF története még ma is.
 
A fesztivál valamennyi filmjét német nyelven, magyar szinkrontolmáccsal vetítik.