(MTI) Díjkiosztó ünnepséggel zárult a 37. Magyar Filmszemle kedd este a budapesti Millenáris Teátrumban.
Pálfi Györgynek, a szemle játékfilmes fődíjasának a nemzetközi zsűri által odaítélt elismerést Bozóki András kulturális miniszter nyújtotta át.
A sokkoló, szokatlanul naturalisztikus képei miatt a közönséget megosztó Taxidermia a zsűri indoklása szerint kreatívan és nagy szakértelemmel kivitelezett fiatalos és fantáziagazdag látomás.
A rendező azt mondta, filmje ötéves, iszonyatosan kemény vállalkozás eredménye. "Egy kicsit valóban szélsőségesen fogalmaz a film, de nem durvább mint az esti híradó". A hatásokat játékfilmes elemekkel erősítették meg - nyilatkozott az ünnepség után Pálfi György a sajtónak.
Az idén először külföldi szakemberekkel kiegészült öttagú játékfilmes zsűri tagja, Manuel Grosso, a sevillai filmfesztivál igazgatója azt mondta, kimondottan provokatív, friss filmeket kerestek és az a benyomásuk, hogy a magyar rendezők között nagyok sok a kísérletező típusú alkotó.
Janisch Attila, a szemletanács elnöke megköszönte a közönségnek, hogy nem hagyta eltéríteni figyelmét az alkotók jelenéről, a bemutatott filmekről. Értékelése szerint szeretnivaló filmek születtek és nagy visszatérések történtek. Azt is megemlítette, a jövő évi szemlét nemsokára elkezdik szervezni, újdonság lesz, hogy két fődíjat ítélnek majd oda, lesz egy műfaji filmdíj is.
Az ünnepségen - amelyen a filmes szakma képviselői, közéleti személyiségek vettek részt - átadták a játékfilmes, a dokumentumfilmes, a tudományos-ismeretterjesztő és a kísérleti-kisjátékfilmes zsűri által megítélt díjakat, okleveleket. Ugyancsak kiosztották a különdíjakat, közöttük a diákzsűri Zöld Holló Díját, a filmplakát-verseny díját, továbbá a külföldi kritikusok szavazata alapján eldöntött Gene Moskowitz-díjat, valamint a közönségdíjat.
Az esélyegyenlőségi díjat Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter nyújtotta át Tóth Artinnak az Érintettek II. - Patrik című filmjéért.
Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter adta át a kísérleti film kategória fődíját a nagy tapsot kapott Halász Péternek Herminamező - Szellemjárás című filmjéért.
A Mozisok Országos Szövetségének díját, illetve az Országos Rádió és Televízió Testület különdíját átvevő Koltai Lajos, a 2005-ben legmagasabb nézőszámot elért Sorstalanság című film rendezője elmondta: az alkotás a világon jelen van. Olaszországban 80 kópiával kezdték vetíteni, Amerikában "91 százalékos a kritikai fogadtatása"; hamarosan bemutatják Angliában, Franciaországban és Ausztráliában.
A 37. MAGYAR FILMSZEMLE DÍJAZOTTAI
A JÁTÉKFILMES ZSŰRI DÖNTÉSE
Fődíj:
A 37. Magyar Filmszemle nemzetközi zsűrije a fődíjat a Taxidermia című filmnek ítéli, elismerve innovatív és elgondolkodtató sajátosságait. A film sikeresen mutatja be világunkról alkotott fiatalos és fantáziagazdag látomását, melyet kreatívan és nagy szakértelemmel kivitelez.
Rendezője: Pálfi György
Operatőr: Pohárnok Gergely
Producerek: Miskolczi Péter, Váradi Gábor, Gabriella Kranzelblinder, Alexander Dumreicher Ivanceau, Alexandre Mallet-Guy, Emilie Georges
A film alapjául szolgáló novellák szerzője: Parti Nagy Lajos
Forgatókönyvíró: Pálfi György, Ruttkay Zsófia
Zene: Amon Tobin
Hangmérnök: Zányi Tamás
Vágó: Lemhényi Réka
Látványtervezés: Asztalos Adrien /díszlet, látvány/
Szőlőssi Géza /látvány, ötletek/
Patkós Júlia: /jelmez/
Haide Hildegard /maszk/
Pohárnok Iván /speciális maszk/
Rendezői díj:
Hajdu Szabolcs: Fehér tenyér
Egy sors alakulásának életszerű, hiteles, érzelmes ábrázolásáért.
Rendezői látvány-díj:
Szemző Tibor: Az élet vendége ? Csoma-legendárium
Az útkereső, rendező zeneszerzőnek egy, a hagyományokat tisztelő és megújító, egyéni látványvilág megteremtéséért.
Operatőri díj /megosztva/
Nagy András, a Johanna című filmben nyújtott újszerű képi megfogalmazásáért, valamint a Fehér tenyér című film hiteles fényképezéséért
Máthé Tibor a Vadászat angolokra című film képi világának magas szintű megteremtéséért
Elsőfilmes rendezői, Simó Sándor-díj:
Kocsis Ágnes: Friss levegő
A film konzekvens, képi és dramaturgiai eszközökkel megteremtett hitelességéért, atmoszférájáért.
Forgatókönyvírói díj:
Goda Krisztina, Heller Gábor, Divinyi Réka: Csak szex és más semmi
A sajátos humorral megírt és fordulatokban gazdag történetmesélésért.
Legjobb női alakítás díja:
Tóth Orsi: a Johanna és az Egyetleneim c. filmben nyújtott kiemelkedő alakításáért.
Legjobb férfi alakítás díja:
Csányi Sándor: Csak szex és más semmi c. filmben nyújtott alakításáért.
Legjobb női epizód szerep:
Stanczel Adél a Taxidermia c. filmben nyújtott teljesítményéért.
Legjobb férfi epizód szerep:
Czene Csaba a Taxidermia és a Miraq c. filmben nyújtott alakításáért.
Produceri díj:
A Fehér tenyér című film produceri gárdája kapja, a film megvalósulása érdekében végzett tevékenységéért, összefogásáért.
A díjat kapja: Angelusz Iván, Kovács Gábor, Pataki Ágnes, Reich Péter.
Legjobb eredeti filmzene díj:
Tallér Zsófia: a Johanna c. operafilm zenéjének megkomponálásáért.
Látványtervezői díj:
A Taxidermia című film látványtervezői gárdája: Asztalos Adrien /díszlet, látvány/, Szőlőssi Géza /látvány, ötletek/, Patkós Júlia: /jelmez/, Haide Hildegard /maszk/, Pohárnok Iván /speciális maszk/.
A film mikro- és makrovilágának következetes, pontos és érzékletes, megújító megteremtéséért.
Arany olló díj:
Politzer Péternek a Fehér tenyér c. film vágásáért.
Aranymikrofon díj:
Zányi Tamás: Az élet vendége - Csoma-legendárium c. filmben végzett hangmérnöki munkájáért.
A DOKUMENTUMFILMES ZSŰRI DÖNTÉSE
Fődíj:
Forgács Péter: FEKETE KUTYA ? Történetek a spanyol polgárháborúból
Filmköltemény a spanyol polgárháborúról, ahogy még nem láttuk. A hivatalos történelemkönyvek rideg világából a privát történelem, a személyes szenvedés szférájába repít a film. A gondolati és érzéki síkok magas esztétikuma Forgács Péter Fekete kutya című filmje.
Rendezői díj ? megosztva:
Dobray György: GÓLYAMESE
Egy szülőszobában két anya izgul egy gyermekért. A gyermekáldás, a gyermekvárás, az örökbefogadás konfliktusos, drámai folyamatának átélhető, hiteles ábrázolását kapjuk Dobray György Gólyamese című filmjében.
Litauszky János: CÉRNASZÁLON
Megélhetésükért küzdő emberi sorsokat a magyar dokumentarizmus nemes hagyományainak szellemében bemutató film.
Operatőri díj:
Bálint Arthúr: Ikrek, Moszny, Józsi nővér és a sárga bicikli című filmek magas színvonalú, költői látásmódú, dramaturgiai érzékenységű fényképezéséért.
Schiffer-Pál ? díj:
Szalay Péter: HATÁRESET
A nagy történelmi sorsfordulók személyes dimenzióban egészen mást jelenthetnek. Szalay Péter Határeset című filmjében jó dramaturgiai - és arányérzékkel jeleníti meg egy keletnémet család l989-es disszidálási kísérletét.
Elismerő oklevél:
EGY EMBER MUNKÁCSRÓL ? Jávori Ferenc portréja Rendező: Yale Strom
A zsűri oklevélben részesíti az Egy ember Munkácsról -Jávori Ferenc portré -című film rendezőjét, Yale Stormot a klezmer zene, egy sajátosan kelet - európai kultúra élvezetes bemutatásáért.
Esélyegyenlőség díja:
Tóth Artin: ÉRINTETTEK II. - Patrik
Egy anya küzdelme kisfiáért a halál ellenében. A lelkileg nehezen feldolgozható esemény mélyen emberi, szépséges és tárgyilagos ábrázolásáért. Tóth Artin Érintettek II. című filmjében külső szemek elől elzárt világ tárul fel.
A TUDOMÁNYOS-ISMERETTERJESZTŐ FILMES ZSŰRI DÖNTÉSE
Fődíj:
Lakatos Iván: A Casus-Belli ember
Egy sorsdöntő történelmi esemény okainak és körülményeinek tudományosan pontos és átélhetően megjelenített újszerű feldolgozásáért.
Rendezői díj:
Mosonyi Szabolcs: Gyapjaspille ? Hernyók a pokolból
Egy izgalmas természeti jelenség, szemléletes, filmszerű feldolgozásáért.
A KÍSÉRLETI ?KISJÁTÉKFILMES ZSŰRI DÖNTÉSE
Kisjátékfilmes kategória fődíj:
A kisjátékfilmes kategória fődíját Buvári Tamás: Kivégzés című filmje kapja a gondolat tisztaságáért, a forma egyszerűségéért és újdonságáért, a példázat szépségéért.
Elismerő oklevél:
Török Ferenc: Csodállatos vadállatok
A drámák közül a legkeményebb, nem a felszabadítás a célja, mert a történet végére mindenki vesztes marad.
Kísérleti film kategória fődíja:
A zsűri úgy döntött, hogy a kísérleti film kategória fődíját egy sokszoros kísérletnek adja: játékos kísérletnek a látvánnyal és provokatív kísérletnek a történelemmel. A díjat kapja: Halász Péter: Herminamező ? Szellemjárás c. filmje.
Elismerő oklevél:
Pater Sparrow: RECYCLED/Pro-Reo-Neo
Vérbeli kísérlet, amely képes más világokba vinni úgy, hogy az illúzió maradandó nyomokat hagy, tehát a kísérlet sikerült.
KÜLÖNDÍJAK
ZÖLD HOLLÓ FŐDÍJ / DIÁKZSŰRI DÍJA
A díjat kapja: a Taxidermia c. filmalkotásért, Pálfi György.
MOZISOK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGÉNEK DÍJA
Ezt a díjat a 2005-ös naptári évben a legmagasabb nézőszámot elért magyar játékfilm kapja.
A nézőszám a megváltott mozijegyek szerint az elmúlt évben, 449.240 jegy, és ezt az eredményt a Sorstalanság című film érte el.
AZ ORSZÁGOS- RÁDIÓ ÉS TELEVÍZIÓ TESTÜLET KÜLÖNDÍJA
A Filmszemlétől ? Filmszemléig a legtöbb fizető néző által megtekintett magyar gyártású játékfilm alkotóinak. A 25 millió forintos különdíjat egy következő játékfilm megvalósításához a 2005-ös évben Koltai Lajos Sorstalanság című filmjének nézőszáma alapján a Magyar Mozgókép Kft., mint a film egyik előállítója kapja.
MAGYAR FILMPLAKÁT 2005. KIÁLLÍTÁS ÉS VERSENY
A plakátokat magyar tervezők készítették, a 2005-ben, hazai mozikban bemutatott filmekhez. Az év plakátja, a szakmai zsűri döntése alapján a Fekete kefe c. film plakátja.
Tervezője: Herczeg Fanni
A közönség szavazatai alapján - 2006-ban az év plakátja -: a József és testvérei című film plakátja.
Tervezője: .Mezei Zsolt
NYAKKENDŐ-DÍJ
A Színház és Filmművészeti Egyetem hallgatói a mindenkori Filmszemlén adják át az előző tanévben, általuk legjobbnak ítélt tanár részére.
A nyakkendő díjat kapja: Bárdos András.
GENE MOSKOWITZ-DÍJ
Ezt a díjat minden évben a külföldi kritikusok és újságírók szavazatai döntik el, a Filmszemlén látott produkciók alapján. A díj egy olyan kritikusról kapta a nevét, aki kitartóan járt a magyarországi filmszemlékre és igen sokat tett a magyar film jó hírnevének öregbítéséért.
A díjat megosztva kapja: a Fehér tenyér című film és a Taxidermia című film.
KÖZÖNSÉGDÍJ:
Az internetes közönségszavazatok alapján a legjobb nagyjátékfilmnek járó filmhu-díjat, a Fehér tenyér c. filmért Hajdú Szabolcs a film rendezője kapja.
A Fehér tenyér a közönségdíjas
(MTI) - A Fehér tenyér című játékfilm nyerte el a 37. Magyar Filmszemle közönségdíját - tették közzé a szavazás lezárulta után a szemle hivatalos honlapján, kedden.
Hajdu Szabolcs filmje szoros versenyben szerezte meg az első helyet Kocsis Ágnes Friss levegő című alkotása előtt. A harmadik Pálfi György Taxidermiája lett.
A Megafilm kérésére Goda Krisztina Csak szex és más semmi, Tímár Péter A herceg haladéka, és Fonyó Gergely Tibor vagyok, de hódítani akarok című munkája nem vett részt a szavazásban - olvasható a honlapon. A Fehér tenyér egy tornászról szól, akinek egy sérülés miatt félbeszakad sportolói karrierje. Edzőként érkezik Kanadába, stílusa és beidegződése miatt azonban kérdésessé válik, be tud-e illeszkedni ebbe az új világba, képes-e megfelelni az új kihívásoknak. Elsősorban saját, feldolgozatlan múltjával kell szembenéznie, a tornaterem falai közt töltött örömtelen gyerekkorral és a múlt kísérteteivel - tartalmazza a filmszemle hivatalos katalógusa.
A film operatőre Nagy András, főszereplője Hajdu Zoltán Miklós.
37. Magyar Filmszemle - diákzsűri: a Taxidermia a legjobb játékfilm
Budapest, 2006. február 7., kedd (MTI) - Pálfi György új filmjének, a szakma és a közönség véleményét egyaránt megosztó Taxidermiának ítélte oda fődíját a diákfilmes zsűri a 37. Magyar Filmszemlén - erről a szemle szervezőbizottsága a filmes mustra zárónapján, kedden tájékoztatta az MTI-t.
A filmszakos egyetemi és főiskolai hallgatókból álló diákzsűri nyolcadik éve van jelen a szemlén. A Zöld Holló Egyesület szervezésében működő szervezet tizenkét felsőoktatási intézmény delegáltjait tömöríti; célja hitelesen képviselni a fiatal filmrajongók véleményét.
A diákzsűri négy (nagyjátékfilmes, elsőfilmes, kísérleti- és kisjátékfilmes, valamint dokumentumfilmes) kategóriában ítéli oda a Zöld Holló Díjat; kizárólag művészi értékek szerint döntenek - olvasható a diákzsűri ismertetőjében.
A Taxidermia sikerét sejteni lehetett, a diákzsűri korábbi, a szemle honlapján elhelyezett értékelése szerint "Pálfi György előtt le kell boruljon a filmszakma". Az ifjú kritikusok szerint ő egy új rendezőgeneráció legjobb játékosa, "nincsenek jó és kevésbé jó filmjei, csak kiváló és még kiválóbb munkái". Egy diáklány a zsűriből ugyanakkor azt írta: a filmben a mértéktelen naturalizmus inkább sokkoló, mint gyönyörködtető; az alkotás meghökkentő, valósághű és botrányos.
A diákzsűri a nagyjátékfilmes kategóriában különdíjjal jutalmazta Hajdu Szabolcs Fehér tenyér című filmjét.
Az elsőfilmes szekcióban a fődíjas Goda Krisztina Csak szex és más semmi című alkotása lett, különdíjban részesítették Kocsis Ágnes Friss levegő című filmjét.
Kisjátékfilmes kategóriában fődíjat kapott Madarász István Előbb-utóbb, különdíjat Orosz Dénes Melletted című filmje.
A dokumentumfilmek sorában fődíjas lett Bálint Arthur Ikrek, különdíjas Mosonyi Szabolcs Gyapjaspille című alkotása.
A diákzsűri zenei díjával Szemző Tibor Az élet vendége - Csoma-legendárium című filmjét jutalmazták.