A tavalyi amerikai dömping után idén a 19 versenyfilm között csupán két Egyesült Államok-béli produkció verseng az Arany Oroszlánért. A Távol-Kelet kettő, Kanada egy filmmel képviselteti magát a hivatalos versenyprogramban, a többi mű pedig mind európai gyártásban készült.
A versenyen kívül, a Horizontok és a rövidfilmes szekciókban tűzik műsorra az új ázsiai és amerikai mozi legkiválóbb darabjait. Összesen 54 játékfilmet láthatnak az érdeklődők a 62. alkalommal megrendezendő fesztiválon.
A Horizontok szekció nyitófilmje Az élet nélkülem-mel világszerte népszerűvé vált Isabel Coixet La vida secreta de las palabras (A szavak titkos élete) című produkciója lesz. A szekció egyik érdekessége, hogy 2000 után (Táncos a sötétben-Cannes-legjobb színésznő díja) Björk-öt is újból vásznon köszönthetjük a Drawing Restraint 9-ban, amelynek rendezője az izlandi énekesnő férje, Matthew Barney.
A versenyfilmek között három olasz alkotás is található: Pupi Avati La seconda notte di nozze (A második nászéjszaka), Cristina Comencini La bestia nel cuore (Szörnyeteg szív) és Roberto Faenza I giorni dell'abbandono (A lemondás napjai) című alkotásaik.
A franciák három igen neves rendező munkáival szállnak be a versenybe: Laurent Cantet, Patrice Chéreau és Philippe Garrel filmjei szerepelnek a versenyprogram.
Hosszas kihagyás után Abel Ferrara, aki filmjeiben mindig a deviancia különböző "fajtáit" vizsgálja, is visszatér a vászonra. A 2006. január 1-én Amerikában bemutatásra kerülő Mary című produkciójában a három főszereplőt valamilyen formában Mária Magdolna személye köti össze. Juliette Binoche Marie Palesi színésznőt alakítja, akit egy vitatott bibliai témájú film forgatása után Jeruzsálemben hagy a stáb. Eközben New York-ban Ted Younger tévés újságíró elkészíti Jézusról szóló dokumentumfilmjét. A szálak akkor futnak össze, amikor a vallásos jobboldal szélsőségesei merénylettel fenyegetőznek a This is my blood című film premierjén.
A britek is képviseltetik magukat: Terry Gilliam látványos, de Amerikában, mind a jegypénztáraknál, mind a kritikusok körében megbukott filmje, A Grimm-testvérek a meseíró páros történetét eleveníti fel.
A versenyprogramban került még többek közt Krzysztof Zanussi új mozija, valamint az Oldboy rendezőjének, a koreai Park Chan-wook Sympathy for Lady Vengeance-e, Fernando Meirelles gyógyszeripari machinációkat leleplező The Constant Gardener-je Ralph Fiennes-szal a főszerepben, John Turturro Romance and Cigarettes című alkotása, James Gandolfini-val, Kate Winslet-tel, Susan Sarandon-nal és Christopher Walken-nel. De itt lesz Ang Lee és George Clooney egy-egy filmjével.
A magyar színeket Iványi Marcell 12 perces alkotása, a Ballada képviseli. A rövidfilmek versenyébe 24 alkotás kapott meghívást reprezentálva a világ kortárs filmművészetét, a díjak sorsáról nemzetközi zsűri dönt.
A velencei mustra a FIAPF-által (Filmproducerek Nemzetközi Szövetsége) minősített A-kategóriás nemzetközi filmfesztivál, elsőízben 1932-ban rendezték meg, melyet R. Mamoulian Dr. Jekyll és Mr. Hyde című filmje nyitott meg a Lidón. A fesztivál igazgatója 2004-óta Marco Müller.