A Titanic és a magyar kapcsolat

Film

 Lélektánc

 
A Titanicon lesz a világpremierje a Lélektánc című filmnek, amely a Bozsik Yvette Társulat, a Tánceánia Együttes és a Gördülő Tánccsoport azonos című, mozgáskorlátozott, vak és ép táncosokat együtt szerepeltető előadásának felvétele. A produkciót koreografáló Bozsik Yvette szerint az előadásnak fontos társadalmi üzenete van, ő elsősorban mégis művészi alkotásnak tartja, amely képes megmutatni az emberi test és lélek korlátlan szárnyalását. A megindító táncelőadásból készült filmet a Cannes-i Arany Pálma-díjas Iványi Marcell rendezte.
 

 Budapest

 
Bemutatják a Budapest című magyar-brazil-portugál koprodukciót is, amely a Brazíliában igen népszerű énekes-dalszerző Chico Buarque magyarul is megjelent, azonos című regényén alapul. A történet főhőse egy riói bértollnok, aki mások nevében ír sikeres könyveket és beszédeket. Ám egy Budapesten töltött éjszaka során a magyar nyelv teljességgel megbabonázza, és az író többé nem tud szabadulni a város és egy hasonlóan igéző magyartanárnő bűvköréből. A regény Brazíliában igazi bestseller lett, szerzője azonban sosem járt hazánkban, így a könyv és a film Budapesten játszódó részeiben gyakran szélsőséges egzotikumra és túlhabzó vadkeleti romantikára számíthatunk.
 
A filmet Walter Carvalho rendezte, aki elsősorban operatőrként ismert, ő fényképezte például az Oscar-jelölt Központi pályaudvar és a Titanicon korábban vetített Carandiru - A börtönlázadás című filmeket. A női főszerepek egyikét Hámori Gabi alakítja, de felbukkan a filmben több más jól ismert magyar színész is, többek között Bálint András, Rajhona Ádám és Kálloy Molnár Péter.
 

 Hét perc a mennyországban

 
Az előbbinél drámaibb hangnemet üt meg az izraeli-francia-magyar koprodukcióban készült Hét perc a Mennyországban című film, amelyben egy bombatámadás túlélőjének testi és lelki gyógyulását, a traumatikus emlékek felidézésének fájdalmas folyamatát követhetjük nyomon. A mozaikszerű történetmondású film mesteri módon és kifejezetten női szemszögből elegyíti a halál torkából megmenekülő egyén drámáját és a szerelmi történetet. Az alkotást világszerte elismerésekkel jutalmazták, elnyerte többek között a Varsói Nemzetközi Filmfesztivál nagydíját.
 
Korábban: