Titanic - Nevezések a világ minden tájáról

Film

A felhívásra lengyel, szerb, francia, osztrák, ausztrál, török, spanyol, angol, izraeli, amerikai, de még chilei, indiai, kubai és fülöp-szigeteki alkotások is érkeztek - jelentette a Filmfesztivál szervezőgárdája. A több mint ötven nevezésből azonban több már egy teljes hónapja a világ postáján kering valahol.

A megérkezett alkotásokat - kisfilmeket, nagyjátékfilmeket és dokumentumfilmeket egyaránt - a fesztivál előzsűrije értékelte. A Budapestre befutott szerencsés alkotások között szerepel a Rotterdami Filmfesztiválon már komoly sikert arató chilei dokumentumfilm, az El Tiempo Que Se Queda (rendező: Jose Luis Torres Leiva), valamint az amerikai-koszovói My Blood my Compromise (rendező: Nuhi de Stani). Utóbbi újabb bizonyíték a működő amerikai önkritikára: az alkotók kamerái Koszovó függetlenségi törekvéseit követik az ENSZ békefenntartók
"segítségével" szemben.

A játékfilmek közül az ausztrál Michael Frank rendezte, több nemzetközi seregszemlén is díjakat szerző Ra Choi került elsőként a fesztivál programjába. A fiatal rendező filmjében vietnami utcagyerekek küzdenek Sydney utcáin az életben maradásért. A kisfilmek közül kitűntek a lengyel alkotások - mint a Great Escape és a Moloch című munkák a tavalyi befutó filmeket gyártó Platige stúdiótól, vagy a 13.23 című festői alkotás a Gryniewicz alkotópártól.

A Titanic április 12-én száll vízre, hogy tíz napon keresztül hozza el a Föld legfrissebb, legegzotikusabb filmtermését a magyar közönség elé, négy filmszínházban is - a helyszínek közül az Uránia Nemzeti Filmszínház, a Toldi mozi és az Örökmozgó mellett idén először a Vörösmarty mozi is várja a filmbarátokat.