Továbbra is a megfigyeltek listáján Magyarország

Film

Az április 30-án nyilvánosságra hozott felmérés általánosságban pozitív tendenciákról számol be a világban: Korea és Tajvan például lekerülhetett a megfigyeltek listájáról, a WTO, a Kereskedelmi Világszervezet pedig egy eset kapcsán elmarasztalta Kínát, ahol Oroszországgal egyetemben még mindig aggályos a szellemi tulajdonjog védelmének helyzete. Magyarországot változatlanul a megfigyeltek listáján találjuk. 

A Special 301-es jelentés egyébként 77 országot vett górcső alá, és a szellemi tulajdonjog védelmének helyzete alapján összesen 46 országot javasolt valamilyen megfigyelés alatt tartani. Ezek közül 12 ország (Kína, Oroszország, Algéria, Argentína, Kanada, Chile, India, Indonézia, Izrael, Pakisztán, Thaiföld és Venezuela) kiemelten megfigyelt, míg 33 állam (köztük például a Cseh Köztársaság, Románia, Lengyelország, Egyiptom, Finnország és Olaszország mellett Magyarország is) a megfigyeltek listáján található. Különleges intézkedések a jelentés szerint egyedül Paraguayban szükségesek. 

A jelentés Magyarország kapcsán megemlíti a 2008-ban alakult HENT, azaz a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület munkáját, melynek során egy kétéves időtartamra kidolgozott stratégia mentén a kormány és a magánszféra együtt próbálják felvenni a harcot a jogsértő kalózokkal szemben. Az Egyesült Államok ugyanakkor sürgeti hazánkat, hogy tegyen konkrét, gyakorlati lépéseket a stratégia megvalósítása érdekében és javítson a jogsértő esetekben hozott ítéletek szigorán és végrehajtásán. További javításra szorul szerintük annak biztosítása, hogy az ügyészek valóban végigvigyék a jogsértő ügyek tárgyalását, a bírókat pedig bátorítani kell, hogy elrettentő erejű ítéleteket is hozzanak. 

A jelentés kitér ezenkívül arra, hogy hazánkban az interneten keresztül történő kalózkodás kiemelkedően nagy probléma, és megjegyzi, hogy a kormány köteles lenne megfelelő forrásokat biztosítani annak érdekében, hogy hathatós küzdelmet lehessen folytatni az interneten elkövetett jogsértések ellen. Az USA a jelentésben hangot adott annak is, hogy a továbbiakban is szeretne együttműködni a magyar kormánnyal a szellemi jog védelme érdekében. 

Legutóbb idén februárban az IIPA, a Nemzetközi Szellemi Tulajdonvédelmi Szövetség tett közzé egy hasonló helyzetjelentést: Magyarország akkor is a megfigyeltek listáján volt megtalálható.