Új Eldorádó - amerikai magyarok alapítványt hoznak létre a folytatásra

Film

(MTI) Kocsis Tibor alkotását - amely a legrégebbi romániai települést, az 1872 éves Verespatakot (Rosia Montana) fenyegető kanadai beruházás veszélyeire hívja fel a figyelmet - nagy sikerrel mutatták be a Los Angelesben zajló 6. Magyar Filmfesztiválon, a Laemmle Music Hall Filmszínházban. A vetítést követően - amelyen részt vett Sandra Ruch, a Nemzetközi Dokumentumfim Szövetség igazgatója - a részt vevő magyarok azt is elhatározták: az alapítványon keresztül elősegítik, hogy a film minél szélesebb közönséghez jusson el Amerikában.

A kanadai Gold Corporation Európa legnagyobb aranybányáját készül megnyitni a helyszínen, és ehhez le akarja rombolni a példátlan építészeti értékű házakat, templomokat, temetőket, elköltöztetné a helyi lakosságot. A környező hegyeket 15 év alatt, naponta 20 tonna dinamittal eltüntetnék. A tervezett bánya cianidtározójának esetleges nem megfelelő működtetése a 2000-es tiszai ciánszennyezéshez hasonló méretű pusztítással fenyegetne - hívják fel a figyelmet az alkotók.

Kocsis Tibor öt évig forgatta az Új Eldorádót, és elszántan küzd azért, hogy dokumentumfilmjének hatására fordulatot vegyen a kanadai projekt iránya, és a hatalmas beruházás ne valósuljon meg. A drámai erejű alkotást eddig tucatnyi országban mutatták be, több díjat nyert. A napokban a film újabb filmfesztiválokra kapott meghívást, szerepel majd Szöulban, Prágában és Theszalonikiben is. Az Új Eldorádó a dokumentumfilm kategóriában versenybe száll a 2006-os Oscar-díjért; nyáron részt vesz a Nemzetközi Dokumentumfilm Szövetség Los Angeles-i vetítéssorozatán.