Véget ért a 36. Magyar Filmszemle

Film

A játékfilm kategória díjai:

A 36. Magyar Filmszemle játékfilm-zsűrije az alábbi díjakat ítélte oda:

A 36. Magyar Filmszemle Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Magyar Mozgókép Közalapítvány által felajánlott Fődíját a zsűri újszerű filmnyelvi megoldásaiért és az alkotói célokat kivételes pontossággal szolgáló csapatmunkáért a Fekete kefe alkotóinak ítélte.

A Magyar Mozgókép Közalapítvány által felajánlott legjobb rendezés díját Gárdos Péternek A porcelánbaba című film újszerű, eredeti, az irodalmi anyag szellemét hűségesen közvetítő megvalósításáért.

A Magyar Mozgóképrendezők Céhe és a Magyar Filmlaboratórium KFT. által alapított Rendezői látvány díjat Gauder Áronnak a Nyócker című film eredeti és igényesen megvalósított filmnyelvi világának megteremtéséért.

A Magyar Mozgókép Közalapítvány által felajánlott legjobb női alakítás díját a Dallas Pashamende című filmben, Oana szerepében nyújtott hiteles, egyben szenvedélyes alakításáért Gryllus Dorkának,

A Magyar Mozgókép Közalapítvány által felajánlott legjobb férfi alakítás díját A temetetlen halott, és A fény ösvényei című filmekben nyújtott, pontosan megjelenített karaktereket formáló alakításaiért Cserhalmi Györgynek,

A Magyar Mozgókép Közalapítvány által felajánlott legjobb női epizód alakítás díját, az Ég veled! című filmben, a kriminálpszichológusnő szerepében nyújtott elmélyült, pontos és invenciózus alakításáért Tóth Ildikónak,

A Magyar Mozgókép Közalapítvány által felajánlott legjobb férfi epizód alakítás díját A porcelánbaba, az Állítsátok meg Terézanyut!, és A fény ösvényei című filmekben nyújtott, pontosan megformált alakításaiért Csányi Sándornak,

A CINEMAX, az HBO új mozicsatornája által felajánlott, legjobb forgatókönyv díját az Ég veled! című film plasztikus helyzeteket, izgalmas és élő karaktereket teremtő, lírát és humort egyaránt biztonsággal kezelő erényeiért Pacskovszky Józsefnek, Sándor Pálnak és Gózon Francisconak,

Budapest Főváros Önkormányzata által felajánlott, legjobb első film rendezői díját A fény ösvényei című film invenciózus és képzeletgazdag rendezéséért Mispál Attilának

A Magyar Filmlaboratórium KFT által felajánlott, legjobb operatőri munka díját a Fekete kefe című film képi stílusegységéért, a fekete-fehér technika helyénvaló és jól kezelt alkalmazásáért és társ-alkotói részvételéért Pohárnok Gergelynek

A Gaston Stúdió KFT által felajánlott Produceri díjat A fény ösvényei című első film létrehozásában nyújtott alkotó produceri közreműködéséért Miskolczi Péternek és Váradi Gábornak

A KODAK Magyarország által felajánlott Produceri díjat, A miskolci boniésklájd című film hazai, és a Csoda Krakkóban című első film koprodukciós megvalósítása során végzett munkájáért Garami Gábornak,

A FilmJus által felajánlott Produceri díjat Pataki Ágnesnek, Major Istvánnak, Kovács Gábornak és Muhi Andrásnak a Fekete kefe című első film létrejöttét elősegítő, példaadó együttműködésük eredményességéért,

A Magyar Hangmérnökök Társasága ?Arany mikrofon? díját a Dallas Pashamende, A fény ösvényei, és az Állítsátok meg Terézanyut című filmek invenciózus, mindhárom film művészi követelményeit alkotó módon szolgáló hangmérnöki munkájáért Balázs Gábornak,

A Magyar Film- és Videovágók Egyesületének ?Arany olló? díját A fény ösvényei című film társalkotói igényű vágásáért Politzer Péternek

Játékfilm különdíjak:

A 36. Magyar Filmszemlén jelenlévő külföldi vendégeinek Gene Moskowitz ? díját Gárdos Péter nyerte A porcelánbaba című filmjéért.

Az ORTT díját a tavalyi filmszemlétől az idei filmszemléig terjedő időszak (2004. február 3-2005. február 8-ig mintegy 465 000 néző) leglátogatottabb magyar filmjéért a Magyar vándor című filmért a film producere, rendezője, forgatókönyvírója és operatőre veheti át.

A Mozisok Országos Szövetsége díját a tavalyi naptári év legmagasabb nézőszámot elért játékfilmje, a Magyar vándor kapja.

A közönségszavazatok összesítése után a Második Magyar Filmplakát Kiállítás

és Verseny Közönségdíját Fliegauf Benedek Dealer című filmjének plakátja nyerte; a szakmai zsűri döntése alapján pedig a legjobb alkotás a Getno filmplakát lett, melyet Jeli András tervezett.

A kisérleti- kisjátékfilm kategória díjai:

A zsűri rendezői és operatőri díját kapja ? az idő és térábrázolás pontosságáért, a fények magas színvonalú kezeléséért, az elbeszélésmód fegyelmezett szigoráért: Kenyeres Bálint rendező és Erdély Mátyás operatőr a Before Dawn című film alkotói

A kisjátékfilm kategória fődíját kapják ? boldog, mesébe illő figuráinak és történetének játékos szépségéért, szabad és lebegő, eredeti humoráért, a képzelet és valóság határértékének erős képi megteremtéséért A karusszel rítus című film rendezői: Gayer Zoltán és Molnár Péter.

Kísérleti-film kategóriában a zsűri fődíját kapja - az irodalmi alapanyag nem illusztratív, hanem azzal egyenértékű képi átfogalmazásáért, a felfedezés meglepetésével ható technikai megoldásáért és különleges filmnyelvi erejéért - Kardos Sándor Résfilm című alkotása.

A dokumentumfilm kategória díjai:

A fődíjat a zsűri Kocsis Tibornak ítélte az Új Eldorádó c. filmjéért, azért a felelősségteljes filmes magatartásért, amellyel mindannyiunk természeti környezetének védelméért harcol, immár világszerte.

A zsűri rendezői díjat ítélt Varga Ágotának a Leszármazottak c. filmjéért, melyben a holocaustot előidéző szélsőségesen nacionalista, rasszista nézetek továbbéléséről ad eddig szokatlanul higgadt látleletet.

Rendezői díjat ítélt a zsűri Zsigmond Dezsőnek a Csigavár c. filmjéért, azért a háttérben maradó érzékeny rendezői magatartásért, mellyel egy székelyföldi földműves család legintimebb helyzeteit, legsajátosabb gesztusait, viselkedési formáit fedi fel előttünk.

Díjjal fejezi elismerését a zsűri Balog Gábornak és Hajdú Farkas Zoltánnak Az árulásról c. filmjükben végzett munkájukért. A lélek olyan mélyrétegeit tárják fel az áruló és az elárult oldaláról, melynek ismerete mindannyiunknak járhatóbbá teszi a megértés és a megbocsátás útját.

A zsűri díjjal ismeri el Páskándiné Sebők Anna Erdély 1956 c. filmjében végzett tényfeltáró munkáját, mellyel a magyarországi történelmi köztudatban eddig ismeretlen ? 1956. nyomán Erdélyben elítéltek pokoljárását mutatja be.

Operatőri díjat kap Xantus Gábor a Népesség Istentől, népesség embertől c. film képi megfogalmazásáért.

Operatőri díjban részesíti a zsűri Bucsek Tibort a Képíró ? Aba Novák Vilmos c. filmnek a festőhöz méltó képi feldolgozásáért.

A Duna Televízió különdíját, az egymillió forintos kapacitást Litauszki Jánosnak ítélte a zsűri azzal a szándékkal, hogy ?Ha lesz egy üvegház?, folytathassa a film forgatását.

Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium díját Fekete Ibolya kapja Utazások egy szerzetessel című filmjéért, melyben Böjte Csaba erdélyi gyermekmentő munkásságát mutatja be.

A One World Filmfesztivál és a Nemzetközi Visegrádi Alap által felajánlott Visegrádi Díjat a Csigavér c. film angol feliratozására Zsigmond Dezső rendező kapja.

A Schiffer Pál-díjat Fátyol Tivadar Út a halálba ? Roma holocaust és kárpótlás című filmjének ítélte a zsűri, Schiffer Pál alkotói szemléletét tükröző munkájáért.

A zsűri kiemelkedő stúdiómunkájáért oklevélben részesítette a Dunatáj Alapítványt, az Alapítvány vezetője Buglya Sándor.

A 36. Magyar Filmszemle Diákzsűrijének díjazottjai:

Nagyjátékfilm

Fődíj: Mispál Attila: A fény ösvényei

Különdíj: Gárdos Péter: A porcelánbaba

Elsőfilm

Fődíj: Szekeres Csaba : Kinder Garden

Különdíj: Vranik Roland: Fekete kefe

Dokumentumfilm

Fődíj: Zsigmond Dezső: Csigavár

Különdíj: Moharos Attila: Székelyföldi szolgasorsok

Kísérleti- és kisjátékfilmek

Fődíj: Mészáros Péter: Kyrie

Különdíj: Czukor Balázs és Horváth Kristóf közös alakításáért az Undorground című filmben

36. Magyar Filmszemle közönségszavazásának díjazottjai:

Árpa Attila Argó című filmje nyerte a 36. Magyar Filmszemle közönségszavazását 5,3-as átlaggal, második helyezett Vranik Roland filmje, a Fekete kefe lett 3.9-es eredménnyel, míg a harmadik helyre Tímár Péter filmje, a Le a fejjel! került 3.6-tal.