1995. július 11. és 18. között a boszniai szerb hadsereg csaknem 8 ezer muzulmán férfit és fiút mészárolt le egy kelet-boszniai kisváros, az ENSZ által védett, biztonságos övezetnek nyilvánított Srebrenica környékén. A holttesteket tömegsírokba földelték el, ahonnan a maradványokat később kiásták és másodlagos sírokba szórták szét, hogy megnehezítsék a nyomozást. A lassan 15 éve tartó feltárás során 80 tömegsírból mintegy 6 ezer áldozatot azonosítottak. A tömegmészárlást a Hágai Nemzetközi Büntetőtörvényszék precedens értékű ítéletében népirtásnak minősítette, amit azonban sokan a mai napig nem ismernek el, dacára a napvilágra került tényeknek.
Az OSA Archívum kiállításának rekonstrukciója elsősorban a törvényszéki nyomozás, a tömegsírfeltárás és az emberi maradványok azonosítási eljárási anyagaiból építkezik. A katonai térképeket, helyszínrajzokat és fényképeket, kémműholdak által készített felvételeket, a szakértői jelentéseket, a túlélők vallomásait és filmrészleteket részben hagyományos módon, részben pedig számítógépes installációk segítségével állítják ki egy tömegsír rekonstruált helyszínén, a land art eszközeivel létrehozott terepen. A galéria két oldalhajójában a történet tágabb kontextusát bemutató további források állnak rendelkezésre: az archívumi kutatóteremben az OSA hatalmas kapcsolódó gyűjteményének dokumentumait, könyveit és audiovizuális anyagait lehet tanulmányozni, a moziteremben pedig dokumentumfilmeket vetítenek.
A levetítendő dokumentumfilmek a népirtásról, a nyomozásról, a tömegsírok feltárásáról, valamint az azonosítási eljárásokról szólnak. Bírósági felvételekből, az áldozatokkal és az elkövetőkkel készített interjúkból, ritka amatőrvideókból tudhatjuk meg, mi is történt, kik követték el a szörnyűségeket és azok milyen következményekkel jártak. A szerdai vetítések mellett a kiállítás ideje alatt naponta bemutatandó filmeket is láthatunk. Figyelem: jellegükből adódóan a bemutatott dokumentumok és filmek sokkoló hatásúak lehetnek, ezért a kiállítást csak 16 éven felüli látogatók számára ajánlják!
Részletes program:
Június 9., 18.00: Kiáltás a sírból (r.: Leslie Woodhead, Nagy-Britannia, 1999, 104 perc, angol-bosnyák-horvát-szerb hang, angol felirattal)
A filmben megszólaló tanúk, vezető nyomozók és bírák elbeszéléséből, valamint a szerbek és a holland békefenntartók által készített, korábban be nem mutatott filmekből kirajzolódik a 72 órányi sokkoló, véres történelem. A film egyes részletei bizonyítékként szerepeltek a Hágai Nemzetközi Bíróságon is.
Június 16., 18.00: Őrület (r.: Heddy Honigmann, Hollandia, 1999, 97 perc, holland hang, angol felirattal)
A film a világ különféle erőszakzónáit, pl. Koreát, Kambodzsát, Libanont és a volt Jugoszláviát megjárt holland ENSZ-katonákról szól. Háború, békemisszió, poszttraumás stressz-zavar és küzdelem az emlékekkel.
Június 23., 18.00: A Skorpiók ? amatőrfilm (r.: Lazar Stojanovic, Szerbia, 2007, 52 perc, szerb hang, angol felirattal)
A srebrenicai mészárlások során a Skorpiók, a mészárlást kivitelező egyik paramilitáris egység videóra vette saját akcióit, többek közt hat civil muzulmán megölését. Az amatőrfilm később bizonyítékként szolgált a Skorpiók elleni hágai és szerbiai perekben.
Június 30., 18.00: Srebrenica: egy tömegmészárlás látlelete (2008, 52 perc, bosnyák-horvát-szerb és francia hang, angol felirattal)
Jean-René Ruez, a Hágai Nemzetközi Bíróság főnyomozója több mint egy évtizeden át gyűjtötte a bizonyítékokat, hogy rekonstruálja az 1995. júliusi srebrenicai eseményeket. Ruez volt a központi figura, aki megállapította, hogyan zajlott a "hadművelet". Megfellebbezhetetlenül bizonyította, hogy a mészárlás pontosan megtervezett és levezényelt akció volt, és arra is fényt derített, hogy kik voltak a bűnösök.
Napi vetítések:
12.00: Bűn és bűnhődés (r.: Maria Fuglevaag Warsinski, Norvégia, 1998, 75 perc, bosnyák-horvát-szerb hang, angol felirattal)
Titokban készült videofelvételek mutatják be Srebrenica utolsó napjait az ENSZ kivonulása előtt. Megismerhetjük a két oldal homlokegyenest ellentétes véleményét és a konfliktust élve megúszó civilek hajmeresztő menekülésének történetét.
14.00: Elveszett képek (r.: Gert Corba, Nagy-Britannia, 2003, 29 perc, szerb hang, angol felirattal)
Holland ENSZ-katonák tétlenül nézik, amint Mladic tábornok egyik embere szétválasztja egymástól az előtte felsorakozott muzulmán férfiakat és nőket. A borzalmas képsorokat a világ összes tévéadója leadta a srebrenicai tömegmészárlás után...
14.30: A Srebrenica hadművelet (r.: Zoran Petrovic-Pirocanac, 1995. július 12-13., 29 perc, szerb hang, angol felirattal)
Zoran Petrovic-Pirocanac szerb újságíró eredeti filmje a belgrádi Studio B július 14-én sugárzott adásából.
15.00: Temetetlen gyász (r.: K. Mastenbroek ? J. Verdenius, 2005, Hollandia, 50 perc, bosnyák-szerb hang, angol felirattal)
A film tíz év távlatából tekint vissza az 1995-ös srebrenicai tömegmészárlásra, és egy holland ENSZ-katona, egy férjét és fiát elvesztő bosnyák asszony, egy korábbi muzulmán, illetve szerb parancsnok szembesítésével azt vizsgálja, hogyan hatott, illetve hat máig a tragédia az érintettekre.
16.00: Srebrenica ? A gonosz győzelme (r.: Mina Vidakovic ? Mirko Klarin, 2001, 90 perc, bosnyák-horvát-szerb hang, angol felirattal)
A Hágai Nemzetközi Bíróság mellett működő SENSE hírügynökség dokumentumfilmje a srebrenicai perről. A II. világháború óta ez volt az első alkalom, hogy egy teljes nemzetközi perről videodokumentum készült.
Vetítések a Srebrenica ? Feltárás című kiállításon - Centrális Galéria, jún. 2?júl. 2.