A világ végén balra

Film

Az amerikai és izraeli filmszakma egyik közismert fenegyereke Avi Nesher, aki édesapja politikai száműzetésének köszönhetően került az Amerikai Egyesült Államokba. Mire gyermekei elérik az iskolás kort, elmondása szerint, többet tartózkodik az ígéret földjén, mint korábban. Hogy mindez miért van így? Válasza egyszerű: ?úgy döntöttünk, világhírű olasz származású fotóművész feleségemmel, hogy gyermekeink Ramat Ganban szocializálódjanak, és ne Amerikában. Írisz szerint az izraeli oktatás talán a világon a legjobb.?

Izraeli filmjeiről csak annyit mond szerényen, hogy a Lahaka az izraeli katonai együttesek történetét dolgozza fel, és szinte nincs Izraelben olyan, aki ne látta volna. Hasonló a helyzet a Dizengoff 99 című filmjével is.

Szakértők szerint az új film, ?A világ végén fordulj balra? az elmúlt tíz év legnagyobb kasszasikere volt az izraeli mozikban. A rendező húsz éve nem rendezett Izraelben, visszatérése nagy visszhangot keltett.

A 60-as évek vége, Izrael. A Negev-sivatag határán egy kis izraeli faluban két bevándorló család lakik egymás mellett. Az egyik Marokkóból (francia kulturális háttérrel), a másik Indiából érkezett (angol kulturális háttérrel). Bár mindkét család zsidó származású, és mindegyikük Izraelben képzeli el jövőjét, semmi közös sincs bennük. A családok kulturális háborút vívnak egymással, a feszültséget számtalan apró mozzanat fokozza. A két családban élő, azonos korosztályhoz tartozó tinédzser lányok azonban mély barátságot kötnek egymással. A nemzeti hovatartozás, a kulturális különbség, a családok közötti feszültség nem befolyásolja kapcsolatukat.

A rendező jómaga is több izraeli háborúban vett részt. Édesapja Romániában született, megjárta a haláltáborokat, majd Izrael függetlenségének kikiáltásakor már odautazott. Az igaz szocialista édesapa végül mint amerikai kapitalista halt meg. Arra a kérdésre, hogy hol érzi jobban magát, a minden lehetőségek hazájában, a hollywoodi stúdiókban, vagy a poros Negev sivatagban, csupán annyit válaszolt: ?A szívem mindig visszahúz. Izrael problémáit megpróbálom filmre vinni. Az amerikai filmeket kézzel és eszközökkel, az izraelieket szívvel lélekkel készítem??

Terveiről annyit árult el, hogy az izraeli és magyar filmtörvények adta koprodukciós lehetőségekkel élve, új amerikai filmjének színhelyei Izrael, Magyarország és Kanada.

A már hagyománynak számító Budapesti Izraeli Filmhétről szólva elmondta, hogy a kezdeményezés mintaértékű, amiért külön dicséret jár az Örökmozgónak.

Avi Nesher filmjét ma (május24.) megtekinthetik az Örökmozgóban 20.30-kor.