Első Filmalapnap a Millenárison

Film

    Rengetegen jöttek el az első Filmalapnapra, egyrészt abból a célból, hogy az első számú magyar filmes szervezet és a szakma között ?elinduljon egy párbeszéd?, ahogyan azt Havas Ágnes vezérigazgató megfogalmazta megnyitójában, másrészt azért hogy az intézmény vezetősége a szakmai nyilvánosság elé tárja az eddigi eredményeket. 2011. december 11-én született meg az első filmalapos döntés, azóta négy játékfilm és két egészestés dokumentumfilm forgott le.
   Havas Ágnes rögtön aktualitásokat osztott meg: Ferenczi Gábor elkészítheti az Overdose-csoda Magyarországon című dokumentumfilmjét az HBO-val kötött keretmegállapodás segítségével, február közepén pedig azok az SZFE-s rendezők, akik  forráshiány miatt nem forgathatták le a diplomafilmjüket, pályázhatnak majd a Filmalaphoz, hogy most bepótolhassák ezt. Megnyílik a pályázati lehetőség az SZFE-s diplomával rendelkező rendezők, forgatókönyvírók, producerek számára, tehát az SZFE-diploma referencia lesz a Filmalap számára. Filmfesztiválokat is tervez támogatni a Filmalap szelektív alapon, a program alapján. a Filmunió pedig szerződést fog kötni a fesztiváloztatni kívánt filmek alkotóival, hogy tiszta legyen, kinek mi a dolga, kötelessége. Ebben az évben is támogatja a szervezet az ELTE-s, MOME-s és SZFE-s vizsgafilmek létrejöttét.
   Ezek után a Filmalap vezetője, Andrew G. Vajna filmipari kormánybiztos számolt be: több mint 70 filmterv áll fejlesztés alatt, négy már leforgott, hat film zöld lámpát kapott, és Vajna szerint jövőre még 3-4 film el tud készülni. A másfél év alatt fontos és nagy feladat volt az MMKA után maradt adósságtömeg elrendezése ?perek nélkül?. A Filmírók mesterkurzus is elindult, idén Alan Parker és Quentin Tarantino mellett Luc Besson és egy egyelőre meg nem nevezett negyedik résztvevő is érkezik Budapestre. Vajna két héten belül ígéri megoldani banki részvétellel a produkciók ÁFA-finanszírozását, és azt is elmondta, a tavalyi 3 milliárd forint után az idén már 7 milliárd forint áll rendelkezésre filmtámogatásra.
   A gyártási kérdésekről Miskolczi Péter producer, gyártási igazgató beszélt. Először felsorolta a gyártási támogatásban részesült filmeket tételesen:
A nagy füzet, r.: Szász János, összkölts.: 1 milliárd, 400 millió a magyar rész, 180 millió pedig a Filmalap-támogatás
Anyám és más futóbolondok, r.: Fekete Ibolya, 190 milló a támogatás
Coming Out, r.: Orosz Dénes, 400 millió az összköltségvetés, 280 millió a támogatás
Hajnali láz, r.: Gárdos Péter, 300 milliós támogatást kapott
Délibáb (aka Mirage), r.: Hajdu Szabolcs, 300 milliós támogatást kapott
Isteni műszak (aka Örök béke), r.: Bodzsár Márk, lefo,rgott, összk.: 305 m., 205 millió tám.
Fehér isten, r.: Mundruczó Kornél, 280 milliós tám.
Kenau, kisebbségi magyar koprodukció, 200 000 eurós tám.
Liza, a rókatündér, r.: Ujj-Mészáros Károly, leforgtt, összk.: 405 millió, a támogatás 205 millió
Szerelmpatak, r.: Sós Ági, HBO-s együttműködés. Egész estés dokumentumfilm
Tegnap (aka Hier), r.. Kenyeres Bálint, 200 milliós tám.
Utóélet, r.: Zomborácz Virág, összk.: 285 millió, 190 millió tám.
Viharsarok, r.: Császi Ádám, összkölt.: 123 millió, 60 millió tám., leforgott
Zéró, r.: Nemes Gyula, összkölts.: 285 millió, tám. 180 millió
Overdose-csoda, r.:Ferenczi Gábor., HBO-s együttműködés, dokumentumfilm
Összesen ez 2,6 milliárd forint, fejlesztési pénzekkel együtt pedig eddig kb. 3 milliárd ment filmekre.
 
   Havas Ágnes zárszavában kiemelte, hogy a kritikák nyitott fülekre találnak, már voltak korrekciók, a támogatási szabályzat módosult. 15 gyártási támogatásról döntött a Filmalap (5 elsőfilmes, 7-et az MMKA is szándéklevélben részesített), 4 film forgott le, márciustól érkeznek a mozikba (+2 doku). Vajna pedig megemlíti, hogy már dolgoznak a 20%-os adókedvezmény meghosszabbításán és esetleges 25%-ra emelése sem elképzelhetetlen.
(Forrás:film.hu, mti.hu)
(Fotó:mti.hu)