Háromdimenziós mozifilmen mutatják be Firenze és az Uffizi képtár kincseit

Film

A tavalyi év végén bemutatott, több mint 12.000 nézővel a hazai mozikban is sikerrel szerepelt Vatikáni Múzeum 3D alkotóinak új filmjei Itália kulturális gyöngyszemeit jelenítik meg a mozivásznon. A speciális technikával, kimagasló minőségben készült ismeretterjesztő alkotások lehetővé teszik, hogy a nézők belefeledkezhessenek az egyetemes művészet kiemelkedő remekműveinek szépségébe.

 

A művészet templomai vetítéssorozat első része, a Firenze és az Uffizi képtár 3D egy többrétegű utazás az itáliai reneszánsz bölcsőjébe, a korszak legjellemzőbb műremekeinek megismerésén keresztül. A közel húsz helyszínen forgatott film bejárja a város leghíresebb épületeit és tereit, a Medici-palotától kezdve a Szépművészeti Akadémián át a Ponte Vecchio-ig, majd Firenze leghíresebb galériája, az Uffizi-képtár kincseit, Michelangelo, Raffaello, Leonardo, Botticelli, Tiziano és további művészóriások alkotásait tárja a nézők elé.

 

Előzetes: https://www.youtube.com/watch?v=tk8vlf3StOQ

 

A játékfilmes elemekkel vegyített, virtuális tárlatvezetés rendhagyó idegenvezetője a reneszánsz patrónusok kvintesszenciája, a Simon Merrels által alakított Lorenzo de' Medici, aki minden egyes műről beszámol, apróbb jellegzetességeit is ismerteti a nézővel. Újszerű, ?történetmesélő? narrációját Prof. Antonio Natali, az Uffizi képtár igazgatója és Arturo Galansino, elismert reneszánsz-specialista egészítik ki, akik a képtár számos kincséről behatóbb elemzést adnak. ?Aki ismer egy műalkotást, úgy olvassa, akár egy verset vagy regényt? ? von párhuzamot a különböző művészeti ágak között a professzor. A film művészettörténeti szempontól igazi kuriózum, mivel egy felbecsülhetetlen értékű Leonardo-mű restaurációs eljárását is bemutatja. A háromkirályok imádása című, a nyilvánosság előtt 2011 óta nem látható festményt a mozinézők láthatják elsőként eredeti fényében. Marco Ciatti, a Kőtár műhelyének vehetője számol be a restauráció eredményeiről, a rejtett részletekről és az alkalmazott technikákról, amelyekre a feltáró munka során derült fény.

 

A látványos ismeretterjesztő filmet a novemberi világpremiert követően 60 országban mutatják be, hazánkban december 17-től vetítik a mozik, magyar szinkronnal, a Pannonia Entertainment forgalmazásában. Budapesten az Uránia Nemzeti Filmszínházban a december 19-i rendhagyó premiervetítésen Garas Klára művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum korábbi főigazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja tart bevezetőt, ezt követően januárig minden nap vetítik a filmet. A vetítéssorozathoz országszerte közel húsz további mozi csatlakozott, a megyeszékhelyek többségén bemutatják, 3D és ? bizonyos mozikban ? 2D változatban egyaránt.

A vetítési helyszínek részletes listája a sorozat Facebook-oldalán, a facebook.com/AMuveszetTemplomai címen olvasható.

 

A mozifilm-sorozat további, 2016 első felében bemutatásra kerülő részei a milánói Teatro alla Scala évszázados történetét, az idei milánói világkiállításon megrendezett nagyszabású Leonardo da Vinci életmű-kiállítást és a Pápai Bazilikák páratlan épületegyüttesét dolgozzák fel.