Hét év után a mozikban a Tüskevár

Film

A forgatás hét évig tartott az időközben elapadt filmfinanszírozás miatt. A küzdelmes, a média által is végigkísért évek után mit vár a filmtől?
Remélem, kit tudjuk fizetni a tartozásainkat, ez azonban attól függ, hányan nézik meg a filmet. A befektetőktől kapott pénzt ugyanis vissza kell adni.
 
Ha ennyire nehéz volt leforgatni a filmet, miért nem mondott le róla?
Ma már nem készül ifjúsági film. Közben azonban tudom, hogy az én gyermekkoromban sok ilyen született. A baráti társaságomban merült fel kérdésként az, mely történeteket lenne érdemes továbbadni gyermekeinknek. Válaszként így merült fel a Tüskevár, amit a film forgatásának ötlete követett. A mai gyerekek ugyanis nem olvassák a könyvet, és a fekete-fehér, 60-as években készült tévésorozatot sem látták. Ha ez a mostani film nem született volna meg, a történet szép lassan, generációról generációra kimenne a köztudatból.
 

Állítólag a Tüskevár után más kötelező olvasmányokat is szívesen megfilmesítene.

Ha érdeklődve fogadják a mostanit és látszik, hogy szükség van ilyen stílusú, műfajú filmekre, akkor a János Vitézt szeretném megcsinálni élő szereplőkkel, teljes Petőfi-szöveggel. Hogy erre valóban sor kerül-e, azt majd meglátjuk. Már most is hatalmas ellenszél kerekedett abból, hogy ifjúsági filmet forgatok. Amikor nekiálltunk a munkának, mindenki nagyon okos lett, hirtelen mindenki tudta, hogy mit hogyan kell csinálni ? miközben valójában évek óta nem készült ilyen.
 
Talán mert a mai közönség nem erre kíváncsi.
A tesztvetítéseken kiderült, hogy mivel egyáltalán nincsenek ilyen típusú filmek a mozikban, a nézők tátott szájjal figyelték azt. És mert kortalan történetről van szó, leköt mindenkit a 6 évesektől a 80 évesekig. A fiatalok esetében a digitális fejlődés sem tudta kikezdeni ezt az érdeklődést, a tesztvetítéseken kiderült, hiányzik ez a fajta történetmesélés. De egyebet is értékesnek találtak eddigi nézőink: a képiségét és a zenei világát is nagyon magasra, egy ötös skálán 4,5 és 5 között értékelték.
 
Különbözik ez a történetmesélés a 60-as évekbelitől?
Tempójában mindenképpen, az eredeti sokkal lassabb folyású volt. Mi feszesebbre fűztük a történet fonalát, de a Tüskevár lelkületét megtartottuk.
 
Számít külföldi forgalmazók érdeklődésére?
Nem csak itthon készül kevés film az említett korosztálynak, ez világtrend ma már. Úgyhogy nem tartom kizártnak, hogy külföldön is érdeklődnek majd a Tüskevár után. Sőt szakértők vallják, hogy a film meg fogja állni a helyét a külföldi piacokon is. Ehhez a képiségnek kell kifogástalannak lennie, és remélem, hogy ezt mi el is elértük. Szeretnénk továbbá vele ifjúsági és gyermekfesztiválokra menni. Az még azonban számomra is nagy kérdés, hogy önálló filmként, olvasásélmény nélkül is megálljai-e majd a helyét a mozikban.
 
Tüskevár Tábor és borvacsorával egybekötött közönségtalálkozó
Kedvezményes jegyáron nézhetik meg szerte az országban a filmet az iskolák fiatalok, akiket csoportokban várnak majd a Cinema City mellett egyéb más kisebb-nagyobb mozik. Nem áll meg azonban itt a Tüskevár története, a 2012. október 4-ei országos premiert követően indul majd egy a filmhez kapcsolódó, diákoknak meghirdetendő fotó- és novellapályázat. A legjobbak a Tüskevár Táborban ismerkedhetnek meg egymással ? rendeznének egyet Csongrádban, ahol a film legtöbb jelenetét forgatták, és egyet a Balaton környékén. A táborban a vadászattal és a halászattal, a Tüskevár szellemiségével ismerkedhetnek meg majd a fiatalok. Készült továbbá a filmhez tanári segédanyag, a Cinema City országos hálozatában történő iskolai vetítések során kapják meg ezt a pedagógusok. 2000 ilyen segéddanyagot nyomtattak.
Közönségtalálkozókat is szerveznek majd szerte az országban, helyi borászok és pálinkafőzőkkel karöltve rendeznek mindenki számára megfizethető, szintén a Tüskevár szellemiségéhez ragaszkodó családias vacsorákat.