Kisjátékfilmes pályázat: készülhetnek az első alkotások

Film

Művészi és műfaji értelemben a rövidfilmes műfajok között is önálló értéket képviselnek a kisjátékfilmek és kísérleti filmek.
A Huszárik Zoltán pályázati program elindításával a Médiatanács hosszú idő után újból külön finanszírozási lehetőséget biztosított e műfajba tartozó fikciós alkotások gyártására.
 
A testület múlt heti ülésén a Huszárik Zoltán program legelső pályázati eljárásban a rengeteg színvonalas munka beérkezése miatt a keretösszeg ötven százalékos megemeléséről döntött.
A megemelt összeggel a Médiatanács 15 rendező filmtervének elkészítéshez összesen 91 millió forinttal tudott hozzájárulni.
 

A Médiatanács többek között támogatta Borsody István: Egy kéz élete című kísérleti filmtervét. Az alkotók rövidfilmjükben arra vállalkoznak, hogy egy-egy mozdulat: kézfogás, integetés, simogatás, pofon gesztusán keresztül rövid képek pergő sorozatával bemutassák az emberi életet születéstől a halálig. A filmötletet a három majom ? Mizaru, Kikazaru, és Iwazaru -, a ?nem hall, nem lát, nem beszél? gesztusai inspirálták.

 
Aki ismeri Felméri Cecília Végtelen Percek című alkotását, azt nem fogja teljesen váratlanul érni az a bizarr atmoszférájú és mégis lebilincselő történetszövés, ami ? a testülethez benyújtott filmterv szerint ? új filmjének, a Deja vu-nek is sajátjalesz. A történetben a férfi, hogy ne veszítse el feleségét, megöli és megeteti a halakkal, a halakat pedig egy olyan nővel, akit maga mellett tud tartani? vagy mégsem tud? A filmben erre és a történet szimbolikáján keresztül ennél sokkal többre is választ kaphatunk. A rendező szerint néha nem tudjuk egymást elengedni és olyat cselekszünk, amivel mélyen nem értünk egyet. Ekkor kell szembenézni magunkkal, mert ilyenkor lehet, hogy változunk.
Szirmai Mártonnak nem az első kisfilmje a most támogatást nyert alkotás, a Bocs! A szinopszis szerint a film ? a Szalontüdőhöz hasonlíthatóan- szándékoltan egyszerű, két szereplőre épülő alkotás. A film egy évtizedeken át elfedett, elkendőzött hazugságról és a megbocsátásról szól. A rendező célja, hogy a néző a főszereplővel együtt élje át a dilemmát: megvásárolható-e a megbocsátás?

A nyertes filmtervek alkotói között van M. Tóth GézaBalázs Béla-díjas animációs rendező, akinek első kisjátékfilmes próbálkozása a most támogatott Adomány lesz, valamint a zenészként, később pedig kommunikációs szakemberként megismert író és rendező Fabricius Gábor is, akinek most új filmterve, a Sintér nyert támogatást.

A nyertes filmtervekről és a pályázat kiírások további részleteiről a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap Támogatási terület honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők.
 
(Forrás: Médiatanács)
(Fotó: Facebook.com/mediatanacs)