Száz százalékig hinni kell a támogatott filmben

Film

Nemrég úgy nyilatkozott, hogy ?új időszámítás? kezdődik a Filmalap életében idén, mivel a pénzügyek rendezése után csak a filmekre koncentrálnak. Mennyi film készült el múlt évben, és hány film forgatása indulhat el 2013-ban?

A tavalyi évben hat olyan produkció volt, amely vagy befejeződött teljesen, vagy már elkezdődött a gyártása: leforgott A nagy füzet című film Szász János rendezésében, Császi Ádám Viharsarok, Bodzsár Márk Isteni műszak, valamint Mészáros Károly Liza, a rókatündér című játékfilmje. Emellett két dokumentumfilmnek elkezdődött a forgatása. Ezeket a filmeket úgy támogattuk, hogy közben egy fontos folyamat zajlott: a Magyar Mozgókép Közalapítvány adósságkonszolidációja. 2013-ban kiderül, hogy a tavaly megítélt filmek gyártása mikor indulhat el, illetve melyek azok, amelyeknek ebben az évben pénzt ítélünk, és még idén el tud kezdődni a forgatásuk. Már a 2011-es pénzünkből is görgettünk tovább 2012-re, és megvan a lehetőségünk arra, hogy a 2012-es támogatási pénzből is vihessünk át 2013-ra. Mivel a Filmalap elve, hogy csak azokra a filmtervekre nyújt támogatást, amelyekben az öttagú bizottság száz százalékig hisz, előfordulhat, hogy fennmarad bizonyos összeg, amely átvihető a következő évre.
 
A Magyar Nemzeti Filmalap hány film támogatását tartaná reálisnak egy évben?
Jelenleg a megítélt gyártási támogatásunk körülbelül 15 filmet fed le, és 60-70 forgatókönyv-fejlesztésre ad lehetőséget. Azt tartjuk reálisnak, hogy egy működési évben nyolc és tizenöt között legyen azoknak a filmeknek a száma, amelyek megvalósulnak. Egy néző számára az, hogy hány film készül abban az évben, a bemutatók számát jelenti, miközben az adott évben támogatást elnyerő produkciók lehet, hogy a következő két évben készülnek el. A Filmalap ugyanis, amikor megítéli a támogatást, akkor még gyakran csak szándéknyilatkozatokat lát a többi támogatótól. Meg kell várni, amíg ezekből támogatási szerződés, adott esetben bankgaranciával megerősített kooprodukciós szerződés, azaz valódi pénz lesz. Nem szeretnénk soha úgy támogatást kiadni, hogy csak az általunk odaítélt pénz van meg, hiszen előfordulhat, hogy abból elindul a forgatás, de a hiányzó összeg miatt nem tud befejeződni.
 
Milyen alapelv, kritériumrendszer szerint dolgozik a bizottság, amikor a támogatásokról dönt?
Fontos szempont ? az érdekes, izgalmas, hiteles történetet bemutató forgatókönyv mellett ?, hogy el tudjuk képzelni: az adott történet film formájában vonzani fogja a nézőket. Emellett lényeges, hogy a nemzetközi filmszakma és közönség számára is érdekes, vonzó kulturális termék válhasson belőle a fesztiválokon keresztül.
 
Említette, hogy a forgatókönyvek fejlesztéséről, valamint a gyártás támogatásáról külön döntés születik. Tehát a megálmodott film több lépcsőn juthat el a gyártásig, illetve annak támogatásáig. Melyek ezek a szakaszok?
Háromféle támogatást nyújtunk a filmtervek megvalósulásáig: forgatókönyv-fejlesztésre, gyártás-előkészítésre, valamint gyártásra adunk pénzt. Ha valaki forgatókönyv-fejlesztésre pályázik, akkor is be kell nyújtania egy költségvetést és egy finanszírozási tervet. A filmkészítésnek ez a szakasza is igényelhet nagyobb összeget, hiszen nemcsak az írónak kell fizetni, hanem egy adaptáció esetében az alapmű írójának vagy jogutódainak például jogdíjat kell fizetni, egy háborúsfilmhez kell fegyver- vagy hadi szakértő. A fejlesztésnél a legfőbb szempont, hogy a szinopszisból, az alaptörténet mellett, látható legyen az összes karakter, a produkció lehetséges íve. A gyártás-előkészítés esetén már adott egy kész forgatókönyv. Itt látnunk kell a munkatervekből, hogy milyen szereplőket szeretne válogatni, milyen feltételek szükségesek a castinghoz, a helyszínválogatáshoz: például külföldre kell-e utaznia. Végül a gyártási támogatás megítélésénél már biztosnak kell lennünk abban, hogy az előkészületekkel minden rendben: kész a forgatókönyv, megvannak a szereplők, a helyszínek, a finanszírozás a lebonyolításra és az utómunkára.
 
Az új magyar filmtörvény a finanszírozás tekintetében változást hozott. Miben segítheti a magyar filmek költségvetését a közvetett támogatás rendszere?
Nagyon fontos eleme az új filmtörvénynek, hogy a közvetett támogatáshoz, amely tehát nem a Filmalap által közvetlenül szelektív alapon nyújtott támogatás, társul egy letéti számla. Erre a Filmalap gyűjthet a piacról támogatókat. A közvetett támogatás úgy működik, hogy olyan cégek, amelyeknek befizetendő társasági adójuk van, eldönthetik, hogy ennek terhére legfeljebb az adó hetven százalékát befektetik filmbe, színházi előadásba vagy sportba. Szerencsére elmondható, hogy sok cég választja a filmet. ezek a cégek kizárólag azzal a céllal teszik ezt, hogy adókedvezményt és adóalap-kedvezményt kapjanak.
 
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó: mno.hu)