A 30 éve elhunyt Bálint Sándorra emlékezik a Móra-múzeum

Zene

 A szegedi Móra Ferenc Múzeum

A konferencián Zombori István megyei múzeumigazgató köszöntője után Kiss Rigó László Szeged-Csanádi megyéspüspök, Erdélyi Zsuzsanna Kossuth-díjas néprajzkutató, Barna Gábor, a Szeged Egyetem Néprajzi Tanszékének vezetője és Székely Anna néprajzkutató emlékezik Bálint Sándorra.

 
Bálint Sándor szegedi néprajzkutató az egyik utolsó magyar polihisztor. A szegedi egyetem néprajz professzoraként dolgozott, míg ?rendszerellenes izgatás? vádjával felfüggesztett börtönbüntetésre nem ítélték vallásos meggyőződése miatt. A vallásos néprajz területén végzett munkássága nemzetközi jelentőségű. Szeged és a szegedi nagytáj, ?a szögedi nemzet? népi kultúrájának, művelődéstörtének, a vallásos népéletének legalaposabb ismerője volt.
 
Hagyatékát, kéziratait, levelezését, ponyvagyűjteményét, szentkép anyagát, szakrális tárgyait, bútorait és könyvtárát a szegedi Móra Ferenc Múzeum1980-ban vásárolta meg az örököstől.
 
Az emléknapon látható kamarakiállítás Bálint Sándor muzeális gyűjteményének szakrális műtárgyanyagából mutat be egy szűk válogatást. A tárlaton a barokk ereklye és szentképkultusz, a népi vallásosság értékes művészeti formái, tárgyai, szentképgrafikák, illetve kisnyomtatványok jelennek meg.