Barsi Ernő zenepedagógust köszöntik Győrben

Zene

 

(MTI) - A súlyos betegségből felépült zenepedagógust köszöntő műsorban népdalénekesek, kórusok és néptáncegyüttesek lépnek fel - közölte Lanczendorfer Zsuzsanna néprajzkutató, a házigazdák egyike. Mások mellett Csiba Julcsi, Kóródi-Kovács Anna, a Melodiárium Kamarakórus, Váray Tamás és a Silver Bells Kórus válogatást ad elő repertoárjából, a Csobolyó, a Csutora, a Pipitér, a Rába és a Regős Néptáncegyüttes pedig különféle tájegységek táncait adja elő. Az ünneplés táncházzal zárul.

 
Barsi Ernő főiskolai tanár, zenepedagógus, zenetörténész, néprajzkutató fiatalok generációit tanította a zene szeretetére. A Zeneakadémián európai hírű mesterek oktatták: Kodály Zoltán népzenére tanította, a hegedű tanszakon pedig Waldbauer Imre volt a tanára, aki először játszott Bartók vonósnégyest a világon.
 
A hegedűtanári diploma megszerzése után Barsi Ernő Győrben kapott állást, 1947-óta a Rába-parti városban tevékenykedik. Szervezett zeneiskolát és oktatott a konzervatóriumban. Tizenkét év után tanári hivatását a tanítóképzőben folytatta pályafutását.
 
A tanítás mellett rendszeresen járt népdalgyűjtő utakon, tartott ismeretterjesztő előadásokat kis falvakban. 1970-ben doktorált, ugyanabban az évben jelent meg Daloló Rábaköz című népdalgyűjteménye. A kötetet örömmel fogadták a vidék népdalkörei és együttesei, iskolái és óvodái, volt miből meríteni, ha műsorokra, vetélkedőkre készültek. Tizenöt év múlva jelent meg a második, lényegesen bővített kiadás, 2008-ban pedig a harmadik kiadás. Míg az első kiadás 170 népdalt, a második már kétszázat tartalmazott, a harmadik pedig már 450 népdalt és mondókát adott közre olyan adattárral, amely a dalok néprajzi hátterét is megismerteti napjaink énekeseivel. Barsi Ernő jóvoltából a rábaközi népdalgyűjteményt a Szigetközből, a burgenlandi Őrvidékről és Bükkaljáról újabbak követték.