Beköszöntött a Tigris éve

Zene


tigriseve_d_trb20100212001.jpg
 Vásári akrobaták a pekingi Kaopejtien városrészben tartott templomi vásáron

(MTI) - A "szilveszter" éjszakáját aki csak tehette, családtagjai körében töltötte, evett, ivott, ajándékozott, és nézte a központi televízió (CCTV) mindig népszerű gálaműsorát. Majd miután kipihente magát, az év első napján felkerekedett, és családostul elindult valamelyik parkba, templomi vásárba, hogy ott előadásokat, akrobatákat, oroszlántáncot nézzen, vásároljon, szórakozzon.

   
A Jüanmingjüan (Yuanmingyuan) régi nyári palota területén Pekingben az idén először rendeznek tavaszünnepi vásárt. Ez csak egy a látogatható legalább kéttucatnyi hasonló fővárosi rendezvényből.
   
A Peking északnyugati részén fekvő hatalmas parkot a fagyos időben, metsző szélben is rengeteg ember kereste fel. Az MTI tudósítója azonban a környezeten kívül itt semmi "rendkívülit", az ilyenkor szokásos parki kínálattól eltérőt nem tapasztalt: a hömpölygő tömeg vonul a kijelölt útvonalon, időnként megáll, ha kedve van célba dob vagy célba lő, ügyességi játékokra fizeti be csemetéjét, vagy a barátnőjét. A nyeremények többnyire hatalmas plüss állatok, macik, piros szívek.
   
Egy másik részen étel- és italárusok hívogatnak; vattacukor, pálcikára szúrt kolbász és hasonlók kaphatók. Útközben kis asztalra kirakott ajándéktárgyakat árulnak. Van, aki - jobb híján - gyerekét kosztümös vidékiek cipelte gyaloghintóval járatja körbe-körbe, miközben az alkalmi zenészek adják hozzá az ütemet. Kétperces kör a porban egy fa alatt: 20 jüan, kevesebb, mint 60 forint.
   
Ebben a közel kéthetes időszakban - mivel a tavaszünnepet közvetlenül a lampionünnep követi - az ország majd' minden településén valami hasonlót rendeznek. Vetélkedők, játékok, színi- és vásári előadások szórakoztatnak, mutatványosok, operaénekesek, akrobaták lépnek fel. Az árusok pedig portékáikat kínálják.
   
Vannak kínaiak, akik az év első napján templomba mennek. Ki taoistába, ki buddhistába. Ott imádkoznak, füstölőt égetnek, pénzt adományoznak: jó egészségért, gazdagságért, vagy éppen szerelemért, gyermekáldásért, hosszú életért fohászkodnak.
   
A kínai főváros útjai ilyenkor feltűnően "járhatókká" válnak, a szolgáltatások csak hiányosan vehetők igénybe, sok kis étterem, bolt, mosoda bezárt, vagy mert az alkalmazottakat ilyenkor haza kell engedni, vagy mert maga a tulaj vidéki.
   
Vasárnapi hírek szerint az idén a január 30. és március 10. közötti időszak első 15 napján a vasút már közel 71 millió utast szállított, majdnem 710 ezerrel többet, mint tavaly ilyenkor. Becslések szerint a negyven napban két és fél milliárdot is meghaladó számú utazást bonyolítanak majd le az országban.