Bemutatkoznak az ifjú kézművesek

Zene

Az Országos ifjúsági népi kézműves pályázatot 1995 óta kétévente hirdeti meg az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Kézműves Alapítvány, a Debreceni Művelődési Központ és a kézműves kategóriákat gondozó intézmények.
 
A hat kategóriában (fonható szálas anyag, szövés-nemez, fazekas, faragás, bőrműves, hímzés - csipke - viselet - népi ékszer) külön vesznek részt a 11-15 és 16-25 éves egyéni és közösségi pályázók.
 
 
November 13-án valamennyi kategória díjazottjának munkáját együtt mutatják be az Ifjú Kézművesek Országos Kiállításán a Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Galériájában.
 
Idén 75 egyéni, 72 közösségi pályázó 715 pályamunkát küldött be a pályázatra. A szakmai zsűri a hat kategóriában 76 díjjal jutalmazta a kiemelkedő alkotásokat: 44 közösségi és 32 egyéni pályázó munkáját ismerte el.
 
A legtöbb kategóriában legeredményesebben szereplő intézmények az idén is megkapják az Oktatási és Kulturális Minisztérium közösségi külön díjait.
 
A kiállításmegnyitót követően előadásokkal, eszmecserékkel kezdetét vette az Országos Vándorlegény Konferencia, amely este a Bakator Népzenei Együttes és a Forgórózsa Táncegyüttes műsorával zárul. A konferencia másnap a Tímárházban és a Belvárosi Közösségi Házban folytatódik.
 
A konferencia részletes programja
november 13.: 
 
14.00  A VIII. Országos Vándorlegény Konferencia megnyitója
Köszöntőt mond: F. Tóth Mária, az Oktatási és Kulturális Minisztérium Közművelődési Főosztálya vezető főtanácsosa
14.15. Vendég: Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke
14.30  Megmaradásunk jelképe: a szürkemarha
Előadó: Gencsi Zoltán, a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója
15.15  A Hajdúság kézműves hagyományai, díszítményi sajátosságai
Előadó:  dr. V. Szathmári Ibolya etnográfus
15.45  Szünet
16.00  A VIII. Országos Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat összegzése
Előadók:az egyes kategóriák zsűri tagjai.
18.00  Vacsora
19.00  Hol a világ közepe? - A balmazújvárosi parasztok szerelmi kultúrája, szimbólumai. Előadó: dr. Vajda Mária néprajzkutató, a Déri Múzeum főmunkatársa
19.30 "Ha a táncunkat nézed, a szívünk szavait hallod!" - a Hajdúság és a Hortobágy táncai. Csűrdöngölő táncház és baráti beszélgetés
Közreműködik: a Bakator Népzenei Együttes és a Forgórózsa Táncegyüttes
 
november 14.:
 
9.00     Debreceni kézműves hagyományok ápolója, (a DMK Tímárház-Kézművesek Háza), a Pásztorművészet a Hortobágyon című kiállítás, a kézműves műhelyek (szűrrátétes, hímző- textiles, fafaragó, szappankészítő) és a megújult Tímártörténeti kiállítás és bőrös műhely megtekintése.
Bemutatja: dr. V. Szathmári Ibolya etnográfus és Mátrai- Nagy Andrea művelődésszervező. (A nap további részében a programok a Belvárosi Közösségi Házban zajlanak.)
10.00   A népi kézművesség mai helyzetéről
Előadó: Beszprémy Katalin főosztályvezető, Hagyományok Háza
10.20   A szakiskolák működésének fenntartása, anyagi forrásai
Előadó: Gazsóné Radnóthy Éva, az Esély Kövessi Erzsébet Szakképző Iskola tanára, Budapest
10.50   Szünet
11.00   A kézműves iskolák küzdelme és helytállása a versenyképesség megtartásával. Előadók: Baranyai Etelka, az Ady Endre ÁMK-Népi Kismesterségek Szakiskolájának igazgatója (Nádudvar) és Barcsay Andrea, a Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója (Békéscsaba)
11.40   Kérdések, hozzászólások (kézműves hírek, információk)   
12.45   A konferencia zárása   
13.00   Ebéd