Cimbalom - dvd-bemutató koncert az őszi fesztiválon

Zene

 Lukács Miklós

(MTI) - A keddi koncerten Lukács Miklós Borbély Mihállyal (szaxofon), Ittzés Gergellyel (fuvola), Kántor Balázzsal (cselló), Klenyán Csabával (klarinét) és a Lukács Miklós Kvintett tagjaival - Bacsó Kristóffal (szaxofon), Szandai Mátyással (nagybőgő), Szalai Péterrel (tabla), Dés Andrással (ütőhangszerek) - lép színpadra.

   
A XX. század elején Igor Sztravinszkijt és Ernest Ansermet-t elragadtató Rácz Aladár óta a magyar cimbalmosok rendkívüli helyzetben vannak: egyrészt erős hagyomány veszi körül őket, másrészt a legkülönbözőbb zenekultúrák alkotóit ihlették meg. Lukács Miklós szinte megtestesíti ezt a kettősséget: klasszikus zenei tanulmányait a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában Szakály Ágnesnél, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán G. Szeverényi Ilonánál végezte, majd a jazz és a világzene felé fordult az érdeklődése.
   
Számos ilyen jellegű formációban közreműködött, tagja a Mitsoura zenekarnak és a Dresch Kvartettnek, de folytatja klasszikus zenei pályáját is:  játszott a Budapesti Fesztiválzenekarral, a Hamburgi Filharmonikusokkal és a torinói RAI Nemzeti Szimfonikus Zenekarral. Komponistaként több kortárszenei művet jegyez, például egy cimbalomversenyt, amelyet első tanárának, Szakály Ágnesnek ajánlott.
   
A Lukács Miklósról - és hangszeréről - készült portréfilmet 2007-ben forgatta a holland-mexikói rendező, Mano Camón. Az anyag a cimbalomművész pályája mellett bemutatja a Talentum Művészeti Iskolában 2002 óta folytatott zenetanári munkáját is, felvázolja a cimbalom kultúrföldrajzát, történetét, s áttekinti az egész eurázsiai kontinensen elterjedt, évezredes múltú hangszer változatait.
   
Mint az a filmből is kiderül, az Ázsiában és Európában egyaránt ismert cimbalmot nem alaptalanul tartják jellegzetesen magyar hangszernek. Az instrumentum legnagyobb, hangversenyzésre is alkalmas változatát az 1800-as évek közepén magyar hangszerész, Schunda József készítette el, majd tanítványa, Bohák Lajos tökéletesítette tovább. A hangszer így klasszikus művek előadására is alkalmassá vált.
   
Lukács Miklós dvd-bemutató estjén kortárs cimbalomművek is elhangzanak, Eötvös Péter és Kurtág György kompozíciói. Eötvös-művel a muzsikus a 2006-os varsói őszi fesztiválon is szerepelt: akkor az Atlantis cimbalomszólóját játszotta. A Kurtág-művek megszólaltatásában Vékony Ildikó tragikus halálával több feladat hárul rá.