Duna-Híd néven rendeznek folklórfesztivált Tolnában

Zene

(MTI) - A rendezvény a Duna Menti Folklórfesztivál jogutódja, amelyet júliusban ezen a néven Bács-Kiskun megyében továbbra is megtartanak - mondta Say István fesztiváligazgató.

   
A 19. alkalommal rendezendő fesztivál szétválásának okáról azt mondta: a Bács-Kiskun megyei szervezők inkább a táncszínházi produkciókra, Tolna megyében pedig az autentikus folklórra helyezték a hangsúlyt; mivel az első három Duna Menti Folklórfesztivált Kalocsán rendezték, a név Bács-Kiskun megyét illeti - tette hozzá.
   
A Duna-Híd fesztiválon, amelynek programjait Bölcskén, Bátaszéken, Dunaföldváron, Madocsán, Bogyiszlón, Szekszárdon és Dunakömlődön láthatják az érdeklődők, összesen közel 600 zenész, táncos lép fel.
    
Mint a fesztiváligazgató mondta, az eredeti elképzelés szerint a négy égtáj felől érkeztek volna együttesek, a meghívott német csoport azonban nem tud részt venni a programon, amelyen külföldről így litván, macedón és román folklóregyüttesek lépnek fel.
   
A fesztivál különlegessége lesz a litvániai Anyksciai városból érkező, nevében litván pogány szertartást rejtő Gojus együttes, amely meg is jeleníti az ősi szokásokat műsorában. Macedóniából Ohrid város Oteks nevű csoportja macedón, a romániai Alvinc (Vintu de Jos) Vintana nevű együttese pedig autentikus román táncokkal érkezik a Duna mellé.
   
A magyar folklórműsorok között Say István megemlítette a bátaszéki bukovinai székelyek napját (június 23.), amelyen a legjobb székely népdalkörök lépnek színpadra. A német nemzetiségi folklórt a györkönyi sváb együttes, a cigány kultúrát a bátai tamburazenekar jeleníti meg.
   
A fesztivált június 27-én, Dunakömlődön a magyar népi kultúra köré szervezett német nyelvű konferencia zárja.