Edward Powell gitárkoncertje Budapesten

Zene

(MTI) A klasszikus értelemben vett fretless gitár mellett saját készítésű, háromnyakú ragmakamtaron, a sarod és az úd (oud) keresztezéséből született hangszeren, valamint szitáron és údon is játszik Edward Powell ? közölte a központ.
  
A sarod húros hangszer, két alapvető fajtája ismert: az egyiknek 10 fő és 15 rezonáns húrja van, a másiknak 8 fő és 12 rezonáns húrja. A hangszer testének anyaga tikfa. Pengetővel szólaltatják meg, ennek anyaga hagyományosan a kókuszdió héja, míg a fogólapon a játékos a húrt körmével lefogva csúszik egyik hangtól a másikig. A sarod egyike azoknak az indiai hangszereknek, amelyek a legrégibb ábrázolásokon is egyértelműen felismerhetők.
  
Powell hangszerének, a ragmakamtarnak a másik összetevője az arab világ legfontosabb hangszere, az úd. Öt vagy hat dupla bél- vagy nejlonhúros, rövid nyakú, pengetős hangszer. A spanyolok révén a XI?XIII. században került át Európába, és a lant, így a gitár ősének is tekinthető.
  
Az arabok hite szerint az úd rezonanciája annak köszönhető, hogy a fa, amelyből a test készült, magába szívta az ágain pihenő madarak csivitelését. A hagyományos pengető sastollból készült, és egészen a XIX. századig az arab országokban az úd volt a gyógyír bármiféle betegségre. Ahogy a nyugati világban a zongora, úgy az arab világban az úd a "hangszerek királya".
  
Edward Powell számára a különleges hangszer lehetővé teszi, hogy kombinálja az indiai rágákat a közel-keleti makám zenével. A muzsikus, aki hatéves korában kezdte zenei tanulmányait, hangszerépítő, világutazó is egyben ? írta az indiai központ.
  
A kedd esti koncertre a belépés ingyenes.