Etnozenei napok a Müpában

Zene


transglobal_underground_picnik.jpg
Transglobal Underground
A mindig megújulni tudó Transglobal Underground (TGU) alapító tagjai, Hamid Man Tu és Tim Whelan ismét különleges ötlettel álltak elő. Összegyűjtöttek Európa országaiból olyan zenészeket, akik tradicionális zenét ötvöznek modern, elektronikus hangzással ? hogy egy közös lemezt készítsenek. A U.N.I.T.E ? A Gathering of Strangers című albumon igazi etno-csemege hallható ? cseh, dán, lengyel, magyar, francia, brit, ír, bolgár zenék. Ahogy ők mondják: ?Ez egy utazás kezdete. Az album a térkép, de nem tudjuk, hogy melyik utazó mit tapasztal az út során.?
A Müpás utazásban a TGU mellett részt vesz még a bolgár hangzást képviselő Perunika Trio (Eugenia Georgijeva, Jaszmina Sztoszics, Gyessziszlava Vasziljeva), Jim Moray brit népdalénekes és Miki Shaw VJ. A magyar vonalat Kovács Nóri (Balkán Fanatik), Barvich Iván (Sebő-együttes) és DJ Lepe (Balkán Fanatik) képviseli a projektben ? a november 16-i koncertre a Balkán Fanatik zenekarral kiegészülve.
 
Kenderesi Gabit, a Kampec Dolores énekesnőjét, szövegíróját, az együttes számos koncertjét átszövő mesék szerzőjét ezúttal Krasznahorkai László Északról hegy, Délről tó, Nyugatról utak, Keletről folyó című regénye inspirálta. A november 17-i koncerten belüli félórás bábopera előadását az együttes legújabb dalai övezik. Az esten fellép még a 2000-ben Fehéroroszországban alakult, héttagú Nagual együttes is, amely az etno és a rock ötvözésével alkotott kiemelkedőt, de őket a mágia, a ráolvasás, a kitalált nyelv hangzása viszi közelebb az önkifejezéshez.
 

borbely_mihaly_balkan_jazz_project_picnik.jpg
Borbély Mihály Balkan Jazz Project
 
A Balkán Jazz Project a Quartet B és a Vujicsics együttes közös koncertjei során alakult ki a nép- és világzene, a jazz és a kortárs zene területén egyaránt otthonosan mozgó szaxofonos, Borbély Mihály vezetésével, hasonló szellemű és gondolkodású muzsikusok csatlakozásával. A Balkán Jazz Project és Teodoszij Szpaszov (a bolgár kaval virtuóza) előkészületben lévő lemeze zenei anyagát mutatja be november 18-án, melyben Borbély és Szpaszov szerzeményei mellett feldolgozások is szerepelnek. Az est másik különleges vendége, Carlo Rizzo a tamburinok mestere, aki a délolasz és perzsa népzenék avatott előadója, sőt maga fejlesztette hangszereken is hallható.
A november 23-i koncert első részében Kiss Gy. László, a Fesztiválzenekar klarinétművésze szólaltatja meg a tárogatót. Kortárs zeneszerzők több mint 25 kompozíciót dedikáltak már neki, ezekből válogat. Egy népzenei összeállítást is eljátszanak Árendás Péter brácsás és Lelkes András nagybőgős közreműködésével. Balogh Kálmán már az első részben is játszik, de főszereplő a második részben, amelyben a cimbalom kerül előtérbe. A főleg népdalfeldolgozásokból és néhány saját szerzeményből álló repertoár új hangszerelésben szólal meg, Dés András ütőhangszereken, Novák Csaba nagybőgőn egészíti ki kvartetté a produkciót.