Évfordulót ünnepeltek Kazincbarcika művészeti együttesei

Zene


kazincbarcikaiciterazenemuhely_02_citeramuhely.extra.hu.jpg
 Kazincbarcikai Citerazene Műhely

Karikás Lajosné, Kazincbarcika alpolgármestere az évfordulók kapcsán úgy fogalmazott: egy város akkor válik várossá, akkor válik szülőfölddé, ha nemcsak útjai, járdái, házai, ivóvíz- és szennyvízvezetékei, intézményei vannak, hanem élő közösségei is. Olyan csoportjai, műhelyei, amelyek lehetőséget adnak az önkifejezésre, a siker élményének megélésére. A Borsod Néptánc Együttes, az Egressy Béni Művelődési Központ, a Kazincbarcikai Citerazenei Műhely ezt a célt szolgálja Kazincbarcikán - tette hozzá.

   
Maros Éva, a helyi önkormányzat sajtóreferense emlékeztetett arra, hogy fél évszázad telt el a Borsod Néptánc Együttes megalakulása óta. A névadó Tóth János irányításával alakult csoport élete elég mozgalmasnak tekinthető: számos helyen próbáltak, gyakoroltak, a vándorélet azonban csak 1969-ben ért véget, amikor az Egressy Béni Művelődési Központ befogadta őket. Az elmúlt öt évtized alatt - az elkerülhetetlen hullámvölgyek ellenére - a Borsod Néptánc Együttes belevéste létét a köztudatba. Számtalan helyi, megyei és külföldi vendégszereplés hozott sikert a tagok, a vezetők és a város számára is.
   
Arról is beszámolt, hogy 40 esztendős lett a jelenlegi Egressy Béni Könyvtár, Kulturális és Sport Központ. Izgalmas, változatos, sikeres négy évtized van egy olyan intézmény mögött, amely mindig is a város közösségét, kultúráját, a kazincbarcikai művészek támogatását szolgálta.
 
1974-ben Jenei Károly vezetésével alakult meg a kazincbarcikai citerazenekar. Akkor kilencen döntöttek úgy, hogy együtt zenélnek. Az elmúlt időszak alatt pedig országos hírűvé vált az együttes.