Feldolgozzák a Kapos-mente népművészetét

Zene

(MTI) - Kriston Vízi József beszámolt arról, hogy népzenei hangtárat hoznak létre és hangoskönyvet adnak ki a nemrég a Dombóvári Helytörténeti Múzeumba hazakerült Kapos menti népdalokból. A többek közt Pesovár Ernő, Paksa Katalin, Vavrinecz Béla gyűjtéséből származó, mintegy 600 dal kottáit korábban az MTA Zenetudományi Intézetében és a Néprajzi Múzeumban őrizték. Emellett monográfiát szentelnek a Kapos, Koppány mentén jellemző női fejdísz, a pille viseletének - mondta a muzeológus. A tájegység szokás- és hiedelemvilágát elsőként ez év elején megjelent könyvében Balázs Kovács Sándor szekszárdi néprajzkutató dolgozta fel teljeskörűen.
    

Kriston Vízi József elmondta: azt szeretnék, hogy a pille viselete és a tájra jellemző fehér hímzés része legyen a magyar kulturális szellemi örökségnek. A 2007-ben alakult közkincs-kerekasztal küldetése, hogy a következő hónapokban ezt előkészítse - tette hozzá.
    
Mindkét kézműves tevékenység sokáig élő hagyomány volt a Kapos mentén. Az 1920-as évektől elterjedt, viselőjének státuszára, lakóhelyére is utaló pillének még az 1960-as évek végén is volt kultusza a térséghez tartozó mintegy húsz településen. A szabadrajzú mintákkal díszített, elsősorban férfiak számára készült fehérhímzéses viselet motívumkincsét Tolnában és Somogyban a múlt század 70-es, 80-as éveiben kutatták, bemutatása a múzeumi szakmának máig adóssága.
    
Balázs Kovács Sándor - aki a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóságának Tolna megyei koordinátora is -, elmondta: Tolnából a Kapos, Koppány mente mellett több tájegység kultúrája is pályázhat arra, hogy felkerüljön a szellemi örökség jegyzékére. Ezek között említette a - korábban a világörökség címre is javasolt - Sárköz népművészetét, a bukovinai székely betlehemest, a Tolna megyei németség kultúráját vagy az önálló népművészettel rendelkező Sióagárd és Bogyiszló települést. 
    
A magyar szellemi kulturális örökség jegyzékére felvett elemeket elsőként 2010. szeptemberben hirdették ki. A listára a mohácsi busójárás, a népművészet mestere díj kitüntetettjeinek tudása és tevékenysége, a kunsági birkapörkölt karcagi hagyománya, a kalocsai hímzés, viselet, tánc, a mezőtúri fazekasság, a magyar solymászat, a halasi csipkevarrás, valamint a matyó örökség került fel.