A X. Nemzetközi Néprajzi Szeminárium a városrészek jellemzőit és működését, a közterek használatát vizsgálja Szentesen a Koszta József Múzeumban. Az ötnapos rendezvényen kiderül, hogyan jöttek létre a különböző városrészek, hogyan kapcsolódnak hozzájuk az úgynevezett mentális térképek, és milyen módon használják ki a köztereket az ott élők a 21. században.
A városon belüli, elkülönülő városrészek létrejötte általában az ott élők vallásához, foglalkozásához, nyelvéhez vagy társadalmi helyzetéhez köthető. Napjainkban ezek a különbségek enyhültek vagy eltűntek, azonban a különböző városrészek mind a mai napig fennmaradtak és egyedi identitással bírnak. Gyakoriak például a városrészekhez köthető ünnepségek, rendezvények, melyek a településrész múltbeli szerepéhez köthetők és az ott élők azonosságtudatát erősítik.
A szemináriumon szakmai előadásokat hallhatnak Szentes belvárosához, a Kossuth térhez, valamint a különböző városrészekhez köthető térhasználati szokásokról, illetve a kolozsvári Postakertről, ahol a városlakók a gördeszkázástól a néptáncig számtalan módon használják fel a kialakított közteret. A magyar prezentációk mellett horvát és finn meghívottak előadásán is részt vehetnek az érdeklődők.
A szakmai előadások mellett kutatócsoportok szerveződnek és indulnak terepmunkára a szentesi városrészekbe, valamint egy kutatócsoport a lapistói Lepényváró Fesztiválra is kilátogat majd.