Harminc éve alapították meg Nandafalvát az Alföldön

Zene

(MTI) - Szombat délután a bárki számára nyitott program keretében tizenöt helyszínen mutatják be mindazt, amit a dél-ázsiai országról tudni érdemes. A vendégek kipróbálhatják a hindu kultúra olyan jellemző elemeit, mint a jóga, az indiai konyha, a szertartások, a védikus mantrarecitálás, az indiai tánc vagy az öltözködés. Emellett indiai bazár is lesz. A túra csaknem két óra alatt bejárható lesz.
 
 
 
A falu az év többi napján is nyitott a látogatók előtt, a templomba bárki betérhet, a lakókkal beszélgethet, de ilyen koncentrált rálátást az indiai létre nem lehet szerezni.
 
A programot egy nemzetközi jógatalálkozó egyik napjára tették, így a magyar segítők mellett a világ minden tájáról érkezett vendéglátók is átadják tudásukat a látogatóknak. Érkeztek a magyar jógázók mellett Amerikából, Olaszországból, Spanyolországból, Svájcból és Németországból is, így több mint százötven hozzáértő várja a vendégeket.
 
Az 1979-ben megalapított Nandafalva a nevét egy indiai településről kapta, ahol a hagyomány szerint Krisna töltötte gyerekkorát testvérével és szüleivel. Az alapítók először a tájat találták meg a magyar Alföldön Balástya mellett, majd - felfedezve a hasonlóságot az indiai területtel - elnevezték az egyik legszentebb helyről.
 
A közösség templomát húsz év után, 2000-ben szentelték föl. Az alföldi tájba illeszkedő szentély az ország egyik legjobb templomépítésze, Szigeti Gyula tervei alapján készült. Az épület ötvözi a magyar és hindu építészeti hagyományokat. Egymázsás harangja a magyar szokást is követve naponta megszólal. Szentélyparkját hagyományos indiai szertartás keretében hét védikus tűzáldozat bemutatásával tavaly avatták föl.
 
 
A faluban tizenegy család lakik, akik a hindu vallást és filozófiát gyakorolják. A betelepülők az első évtizedet az illegalitás, a megtűrtség és a tiltás határán élték meg, mára azonban Balástya elfogadott polgáraivá váltak, akik szívesen részt vesznek a környék életében is.