Harmincéves a Kincső Néptáncegyüttes

Zene

 
(MTI) - "Egészen pontosan 1980-ban alakult az együttes, csak kicsit mindig elcsúszunk az ünnepléssel" - mondta Horváth Anikó, aki a békásmegyeri lakótelep Medgyessy iskolájának néptáncért rajongó tanítónőjeként hajdanán egy osztálynyi kisiskolással karöltve alapította meg az együttest.
    
A felcseperedő diákokhoz később a környékbeli iskolák táncos lábú fiataljai csatlakoztak. Az együttes mára az Aelia Sabina Művészeti Iskola tánctagozataként működik és világszerte igyekszik népszerűsíteni a magyar néptánckincset.
    
A tanítónő elmondása szerint az együttes legnagyobb büszkeségei közé tartozik, hogy 1995-ben a fődíjjal és a sajtó különdíjával a zsebükben térhettek haza a lengyelországi Kolobrzegben tartott Nemzetközi Néptáncfesztiválról. Ugyanebben az évben kaptak először meghívást a néptáncosok legrangosabb rendezvényének számító Néptáncantológiára, ahová idén visszatérnek a jelenlegi koreográfus, Furik Rita két táncával. "Erdélyt, valamint görög, olasz, német, szicíliai, spanyol, és belga fesztiválokat is megjártak a táncosok" - sorolta a tanítónő. Mint kifejtette, a külföldön tapasztalt megbecsülés és elismerés nem csupán az együttesnek, magának a magyar néptánckincsnek is szól.
    
 
A Kincső együttes jelenleg öt csoporttal működik, így az óvodásoktól kezdve egészen a felnőttekig mindenki megtalálhatja benne a helyét. A táncosokat többek között az Állami Népi Együttes tagjai közül kikerülő kiváló pedagógusok igyekeznek megismertetni a Kárpát-medence magyar tánchagyományával, a különböző vidékek tánclépéseitől egészen a néprajzi ismeretekig.
    
A 30. évforduló alkalmából az együttes két nagyszabású műsort adott, ezeken a régi "nagy öregek" is színpadra léptek. A jövőbeli tervek kapcsán Horváth Anikó elmondta, hogy továbbra is minél több helyre szeretnék elvinni a magyar néptáncot és minél több emberrel megismertetni a magyar néptánckultúrát, valamint segíteni a hazai táncházmozgalom működését.