(MTI) - A közös program legfőbb célkitűzése az élő örökségek újraélesztése, a tradicionális tudás átadása, a közös kultúra ápolása volt - közölte Dala Hajnalka, a projekt munkatársa, hozzátéve, hogy mindezt a projekt nevével, a "kultúra" és "feléleszt" szavak angol megfelelőiből álló CultuREvive mozaikszóval lehet leginkább kifejezni.
A projekthez kapcsolódó rendezvényeket Zalaegerszegen, a horvátországi Kaproncán és Csáktornyán valósították meg.
A zalaegerszegi országos fazekasfesztiválon bemutatkoztak a Mura-Dráva menti mesterek is. A magyar-horvát családi pünkösdön a Kézművesek Háza kovács, fafaragó, fazekas műhelyeiben tartottak egész napos mesterség-bemutatókat. Az alkotóház udvarán horvát és magyar népművészek kínálták portékáit és mutatták be a mesterségük fortélyait.
A kaproncai reneszánsz fesztiválra több tízezren látogattak el. A kétnapos rendezvényen az érdeklődők a 15. és 16. századi vitézi játékok, a középkori mesterségek mellett megismerhették a korabeli táncokat, zenéket, részesei lehettek az udvari komédiázásoknak, de megkóstolhatták a korabeli étkeket, italokat is.
Csáktornyán decemberben hagyományos horvát karácsonyt rendeztek, amely a kézműves termékek kiállításával, valamint a hagyományos - muraközi, Dráva menti és zalai - termékek készítésének bemutatójával egészült ki.
Az együttműködés "minden programnak jót tett" - összegezte Dala Hajnalka. Valamennyi rendezvény sikeres volt, a fesztiválokra szép számmal érkeztek csoportok és családok is. A Zalaegerszegen kitöltött kérdőívekből az derült ki, hogy a magyarok érdeklődnek a horvát kultúra iránt, és a látogatóknak az tetszett leginkább, hogy a horvát udvarban valamennyi, mai napig megőrzött mesterséget bemutattak.
A projekt a Magyarország-Horvátország határon átnyúló együttműködési program keretében, közel 83 ezer euró uniós támogatással valósult meg.