(MTI) A programsorozat forgatókönyve számos olyan, már állandónak számító elemet tartalmaz, amely nemcsak a jász öntudatot erősíti, hanem a más népcsoporthoz tartozókkal is megismerteti a jászok szokásait, kultúráját. Ezek közé tartozik a jász települések felvonulása, az új jászkapitány beiktatása, a jászsági és elszármazott képzőművészek alkotásainak bemutatása, művészeti csoportok fellépése ? tette hozzá az elöljáró.
A világtalálkozó július 6-i nyitányaként megemlékeznek a helyi általános iskola 50 éves születésnapjáról, majd az ünnepélyes megnyitó után kiállítások nyílnak többek között jászsági festőművészek alkotásaiból, kézimunkákból, régi rádiók és fényképezőgépek gyűjteményéből, valamint helytörténeti érdekességekből. A szervezők kuriózumnak szánják azt a tárlatot, amelyen a falu határában talált, Mártának keresztelt mamut maradványait is közszemlére teszik. Délután jászberényi és helyi amatőr, illetve hivatásos művészeti csoportok lépnek a színpadra, majd a Csík zenekar koncertje zárja az estét.
Július 7-én a települési seregszemle után a díszünnepségen átadják a Jászságért díjat, valamint beiktatják a jászokat egy évig közéleti eseményeken képviselő jászkapitányt. Délután ismét a jászsági művészeti csoportoké lesz a főszerep, a műsort íjászok és lovasok bemutatója, veteránautó felvonulás színesíti. Az este és a zárónap szintén a szórakoztatás jegyében zajlik.
A jászok első világtalálkozóját 1995-ben Jászberényben tartották a jász redempció, azaz a jász önmegváltás 250. évfordulója alkalmából. Az önmegváltás története 1702-ig nyúlik vissza, amikor I. Lipót császár eladta a jászok és kunok lakta területeket a Német Lovagrendnek. Ebbe az ott élők nem nyugodtak bele, és 1745-ben saját pénzükön visszavásárolták szabadságukat és régi kiváltságaikat.
A 2012-es rendezvénnyel a világtalálkozók sora "körbe ért" a jászsági településeken, a hagyományt azonban folytatják, és jövőre ismét Jászberényben találkoznak.