Jászok napja a Duna Televízióban

Zene

A jászok és a kunok idén önmegváltásuk 264. évfordulóját ünneplik: 1745-ben hatalmas anyagi áldozatok és kemény katonai kötelezettségek teljesítése révén váltották meg szabadságukat. A Mária Terézia által kibocsátott kiváltságlevél a Német Lovagrenddel, valamint a Pesti Invalidus Házzal szembeni jobbágyi kötelezettségektől mentesítette őket. Az elszármazottak csakúgy, mint a Jászság népe május 6-án évről évre a szabadulásra emlékezik.
 

jaszbereny-latkep_bybucsujarashu.jpg
Jászberény látképe
 
A hajnali Gazdakörrel induló műsorfolyam a magyarországi jász népcsoport múltját és jelenét idézi meg. Jeles jászok, kiváló művészek sora mutatja be az érintetlen szépségű tájat, a népi, egyházi és világi építészet remekeit. Megismerhetjük viseletüket, táncaikat, szokásaikat, híres ételeiket: a gancát, a herőcét, a mackot, a pandurgulyást, de szó esik az olyan rokon népekről is, mint az oszétek és az irániak, no meg a csányi dinnyéről. S mi több, Lehel vezér kürtje is felharsan - hiszen az egykor autonómiát élvező, magyarrá lett népcsoport őrzi nemzeti ereklyénket.
 
Reggel a Duna Televízió nézői a jászágói tanyavilág egykori zugiskoláiról tájékozódhatnak.  A hagyományok elevenednek fel a jászberényi Város napjáról szóló Ünnep a Jászság fővárosában című alkotásban és a Féltve őrzött jövő című filmben.
 
 

A nap fénypontja a Kívánságkosár lesz, ahol felvonulnak a jász lovasbandérium képviselői, a Jászság Népi Együttes, valamint a Rácz Aladár zeneiskola egyik tehetséges, verseny-győztes cimbalmosa és tanára. A sütés-főzésről a jászsági ételek mesterszakácsai gondoskodnak.

 
A délutánt az Árokszállási nyár című összeállítás indítja, amely egy évente megrendezett vidám eseményt idéz fel. Ezután jöhet egy kis szomszédolás: a kunok földjére látogathatunk Cselényi László Kunok és bálványok című filmjével. A játékfilmek sem maradhatnak ki a sorból: a jászsági kötődésű filmrendező, Hamza D. Ákos Egy szoknya, egy nadrág című alkotása már a negyvenes években a közönség kedvence volt. A híres filmrendezőnek és egyben kiváló festőművésznek állítanak emléket az esti dokumentumfilmek is. A művésszel folytatott beszélgetéseket összegzi a  Rendezte: Hamza D. Ákos, és festői munkásságát mutatja be A festő Hamza című film.
 
Május 6-án az élő műsorok is jászokkal foglalkoznak: a Család-Barát, a Kikötő, a Térkép és a Közbeszéd társadalmi és kulturális szempontból járja körül ezt az egyedi történelmű népcsoportot.