Jó kezekben a jövőnk öröksége

Zene

A Hagyományok Háza 2011 áprilisáig megvalósuló, Jövőnk öröksége XX. ? XXI. című projektjével hatalmas munkát vállal magára. A pályázaton elnyert 800 ezer euróból, azaz közel 220 millió forintnak megfelelő összegből finanszírozott, nagyszabású kezdeményezés nem kisebb dologra vállalkozik, mint hogy egy Európában egyedülálló nagyságrendű értékmentő hangszeres népzenei gyűjtés anyagát dokumentálja és tegye a közönség számára elérhetővé.
 

jovonkoroksege_hagyomanyokhaza_kelemenlaszlo_schneidermarta_bytsd-2.jpg
Kelemen László és Schneider Márta
 
A projekt alapját az Utolsó Óra című, 1997 szeptembere és 2001 karácsonya között, a Fonó Budai Zeneházban lezajlott gyűjtési program szolgáltatja. A Kelemen László igazgató ötlete alapján megvalósult kezdeményezés legfőbb célja az egységes kárpát-medencei hangszeres népzenei nyelv körüljárása, feltárása volt. A Hagyományok Háza igazgatója beszámolt annak a szolgáltatói felületnek a tervéről, amelynek révén a kárpát-medencei gyűjtések valamennyi anyaga elérhető lesz. A Fonó Budai Zeneházban kialakított gyűjtési helyszínen közel 1250 órányi zenét rögzítettek digitálisan, majd azt cd-re archiválták.
 

jovonkoroksege_hagyomanyokhaza_schneidermarta_polgartamas_kelemenlaszlo_pavaiistvan_agocsgergely_bytsd-2.jpg
Schneider Márta, Polgár Tamás, Kelemen László, Páva István és Agócs Gergely
 
A közel 23 ezer rögzített dallam mellett a képi anyag gazdagsága is kiemelendő, hiszen a videóra rögzített táncok egészen fantasztikus csokrát adják a Kárpát-medencében élő nemzetiségek kultúrájának. Pávai István, a Hagyományok Háza Lajtha László Folklórdokumentációs Központjának vezetője kiemelte: a pályázaton elnyert összeg lehetővé teszi, hogy olyan eszközöket szerezzenek be, amelyekkel a ma már sokszor lejátszhatatlan adathordozókat is meg lehet hallgatni. Emellett céljaik közt szerepel a digitalizáláshoz szükséges apparátus beszerzése, illetve a rendkívül értékes anyagok tárolására alkalmas, klimatizált helyiség kialakítása.
 
Agócs Gergely néprajzkutató, a Hagyományok Háza munkatársa elmondta: a kutatás során 112 zenekar anyagát rögzítették, céljuk pedig egy adott régió, egység eszköztárának a megmutatása volt. Ezek a felvételek egyebek mellett azért is értékesek, mert kivétel nélkül a legkülönbözőbb korszakok lenyomatait hordozzák magukon. Hozzátette: reméli, hogy "furfangos műszereikkel" sikerült úgy "letapogatni" ezeket a zenéket, táncokat, előadókat, hogy az az elkövetkezendő nemzedékeket is érdekelni fogja. Az Utolsó Óra program gyűjtése egy nagyszabású, 50 darabos cd-sorozatban látna napvilágot, emellett új szakkönyvek is megjelennek a témában. A projekt támogatásához 85 százalékban az EGT (Európai Gazdasági Térség) és a Norvég Finanszírozási Mechanizmusok, 15 százalékban pedig az NKA és az Oktatási és Kulturális Minisztérium segítségével a Hagyományok Háza járul hozzá.