Kalocsa újrafestve

Zene

A rendezvény célja, hogy a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékén szereplő élő kalocsai hagyományok (pingálás, viselet, tánc) hagyományos formái mellett bemutassák az ilyen típusú népművészeti örökség továbbélésének mai lehetőségeit is.

 
A nagyközönség találkozhat magával a hagyományt éltető közösséggel, akik a Sárközből érkeznek, és egész nap gyönyörű viseletben pompázva tartanak kézműves bemutatókat és foglalkozást a nagyközönségnek. Megismerhetjük a pingálás, a mintarajzolás, a kézi- és gépihímzés tudományát, emellett magunk is elsajátíthatjuk a szabadkézi tojáskarcolás és a porcelánfestés fortélyait. Vagy akár az otthonról hozott vászontarisznyára vagy bögrére a népművész asszonyok segítségével varázsolhatunk színes virágokat. Közöttük lesznek a Népművészet Mestere díjjal kitüntetett alkotók, illetve Népi Iparművészek is.
 
Emellett a divattervezőket megihlette kalocsai népművészeti minták változatos megjelenéseivel ismerkedhet a közönség. A program része lesz divattervező által megálmodott tervek rajzainak kiállítása, kalocsai minták testre festése, ruhatervezés a közönség ötletei alapján, de felpróbálhatók, sőt megvásárolhatók lesznek a kalocsai virággal díszített farmerek, pólók és bőrdzsekik is. A színes kavalkád közben lehetőség nyílik a kalocsai ízek kóstolására is.
 
A délután 17 órai kezdettel műsoros formát ölt. Itt lesz először látható az a ruhabemutató, amelynek első részében a hagyományos viselet évszázados fejlődését, kivirágozódását ismerhetik meg az érdeklődők. A kalocsai asszonyok viselettörténeti mustrája után Hrivnák Tünde kalocsai ihletésű kollekcióját vonultatják majd fel a modellek. A divatbemutató végén kialakítandó közös zárókép páratlan élményt nyújt majd a program résztvevői számára.
 

A program a kalocsai hagyományőrzők folklórműsorával zárul, amelyben többek között bemutatják a vidám asszonyfarsang szokását.