S.O.S-t kiált a szentendrei Skanzen

Zene

A Cult-Rural projekt az Európai Bizottság Kultúra 2000 keretprogramjának keretében valósul meg 2006-2009 között hét ország (Görögország, Svédország, Olaszország, Bulgária, Lengyelország, Franciaország és Magyarország) közreműködésében. A program a fenntartható fejlődés, a vidékfejlesztés és a vidéki kulturális örökség problémakörének összekapcsolására jött létre. A projekt keretében három nagy témakörben, három munkacsoportban kutattak európai tudományos intézetek, múzeumok. A vizsgálati eredményeket kiállításokban mutatják be, amelyek Európa-szerte kilenc helyszínre jutnak el.

 
Magyarország svéd és francia partnerekkel az Inspiráció, innováció és technológia - a vidék látószögében témáját dolgozta fel. A Cult-Rural projekt S.O.S. Save our source - Mentsétek meg forrásainkat! című kiállítása 2009. január 7-én nyílt meg Franciaországban a Sabres-i Écomusée Marquez-ban. A kiállításban a Skanzen a svéd Sveriges Hembygdsförbunddal, a Ljusdalsbygdens Museummal és a francia Musée des Civilisations de l' Europe et de la Méditerranée-vel közösen vett részt. A kiállítás Svédországban július 12-én nyílik meg.
 
Az S.O.S. az európai vidéki örökség mai hasznosításának kérdésével foglalkozik: miként használhatók fel a különböző technikák innovatívan a fenntartható fejlődés szolgálatában. Így megjelenik a magyar mangalica és az ártéri gazdálkodás, a svéd aludttej és a lápi hízóka, a francia sógyűjtés és fahamuval történő mosás. A nemzetközi montázs célja, hogy gyermek és felnőtt közösségeket a vidéki örökség nézőpontján keresztül érzékenyebbé tegye különböző problémák iránt. A kiállítás szorosan kapcsolódik a hagyományok éltetéséhez, örökség-, környezet- és közösségvédelemhez. Egyszerű üzeneteket megfogalmazva megpróbálja a kiállítás szemlélőjét kizökkenteni, vagy legalábbis elgondolkodtatni napi rutinjának átértékelésén.
 
A kiállítás magyarországi bemutatója egy, a környezettudatos szemléletre felhívó kampánnyal egészült ki, melynek kiemelt célcsoportja a 10 és 16 év közötti korosztály. A fenntartható fejlődéshez kapcsolódó elméletek és gyakorlatok egy élhető jövő megalapozására törekszenek. Ezért a kiállításban megfogalmazott értékeket, tanulságokat elsősorban a felnövekvő generációkban igyekeznek tudatosítani az alkotók. A nemzetközi összefogás eredményeképpen létrejött kiállítás a Skanzen Galériában 2009. június 21-ig tekinthető meg.