Kovácsműhellyel gazdagodik a szadai tájház

Zene

 

(MTI) - Novák Lászlóné tájházvezető elmondta, hogy néhány évtizede még négy kovácsmestere is volt a településnek, akik a Pestre járó piacosok kocsijait vasalták, lovakat patkoltak és kiszolgálták a szadaiak különféle igényeit, mára azonban ez a mesterség teljesen eltűnt. 
    

A Tóth Sándor és Bartl János hagyatékát őrző kovácsműhely helyreállítása másfél hónapja kezdődött, a munkálatok során számos kihívással találkoztak a szakemberek. "A műhely több eszközét, így a satut sikerült épségben megőrizni, de volt olyan is, mint például a kézzel működtetett bőrfújtató, amelyet javítani kellett és pótlásokra is szükség volt. Az üllőt a család megtartotta emlékbe, így azt vásárolni kellett, a szerszámok egy részét a kovácsok készítették el, a Gödöllői Erdészet pedig akácrönkökkel sietett a segítségünkre" - részletezte az eddigi munkát a tájház vezetője.
    
A műhely lelkét, a tűzteret a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum munkatársainak irányításával alakították ki. A Pest megyei Szadán a kovácsműhely a rekonstrukciónak köszönhetően hitelesen és működőképesen született újjá, amelyet a vasárnapi megnyitón két fiatal kovácsmester is bizonyít majd - tette hozzá Novák Lászlóné.