Kun napot tart a Duna Televízió

Zene

A műsorfolyam szeptember 25-én, pénteken reggel 8 órakór a Kun hagyományok című filmmel indul. 8.15-kor A Kunpuszta - Kerekegyháza templomot mutatja be az Ameddig a harang szól című produkció. Negyed órával később A kiskunok múzeuma című műsorban a kiskunfélegyházi Kiskun Múzeum több állandó és időszaki kiállítását ismerhetik meg a nézők.

 
A Duna Televízió nyomon követi a I. Kun világtalálkozó eseményeit is: a 8.45-kor kezdődő Kun-szállás foglalás bemutatja, hogyan is zajlik Kunszálláson ez az esemény. A nap fénypontja a 11.30-tól a Kívánságkosár, ahol közelebb kerülhet a néző a népcsoporthoz, megismerheti táncait, népzenéjét, népi ételeit. 15.30-kor kezdődik a Magyar történelmi arcképcsarnok IV. (Kun) Lászlóról szóló része.
 
Az I. Kun világtalálkozó nemcsak Kunszálláson, hanem valamennyi kunsági településen is zajlik. 15.45-kor A kunok, ha összefognak című műsorban az elmúlt napok eseményeinek összefoglalójával jelentkeznek Karcagról, Kiskunhalasról, Kiskunfélegyházáról és Ópusztaszerről. A műsor elkalauzolja a nézőt a halasi redemptios huszártáborba, megmutatja a kiskunhalasi kunkapitány beiktató ünnepséget, és figyelemmel kísérhető a Kun emlékhely-avatás Ópusztaszeren, a Nemzeti Történelmi Emlékparkban.
 
A rendezvény túlnyúlik határainkon, mert a világtalálkozóhoz kapcsolódik a délvidéki, bácskossuthfalvi program is. Mivel az I. Kun világtalálkozó szeptember 27-ig tart, a tematikus nap után még két napig követhetjük nyomon az eseményt. A 16.10-kor kezdődő Karcag a Nagykunság "fővárosa" című film a város épített és természeti értékeit mutatja be, látható benne a még érintetlen puszta, a kunhalmok, a kun emlékhelyek. 16.25-tól a Konok kunok a Nagykunságban élő kunok gondolkodásmódját és hagyományőrzését mutatja be a jelenben. A 16.55-kor kezdődő Kiskunhalas, a csipke városa című műsor megismertet többek között a méltán világhírű halasi csipkével.
 
Este Berecz András ének és mesemondó kalauzolja el a nézőket a kunhegyesi, a bengecsei tanyavilág, Berekfürdő, Karcag, a Nagykunság és környékére a Szerelmes földrajz 21.05-kor kezdődő részében. Majd 23.25-kor Szántó Piroska festőművésszel készült interjú látható. Félegyházi élményeiről, a gyökerekről vall a műsorban. A tematikus nap Cselényi László 23.40-kor kezdődő Kunok és bálványok című filmjével zárul. Az alkotó többek között arra a kérdésre keresi a választ, van-e tudományosan bizonyítható alapja annak, hogy a kunkapuk és kerítések tartóoszlopai, az úgynevezett kapubálványok az ázsiai sztyeppövezetben talált bálványszerű szobrok kései utódai lennének.