Magyar, cigány és zsidó népdalok Rost Andreától

Zene

 Bognár Szilvia

A Pannon dalok című műsor zenei anyagát Rost Andrea koncepciója alapján, népzenei előképek felhasználásával Jávori Ferenc, Szokolay Dongó Balázs és Bolya Mátyás szerezte. A Pannon dalok koncertötlete két évvel ezelőtt született meg az operaénekesnő fejében, amikor Bartók Béla, Kodály Zoltán és Ligeti György által feldolgozott magyar népdalokból álló albumát készítette. "Mindig is izgatott a Kárpát-medence kulturális sokszínűsége, élénken foglalkoztatott, hogy mit tudok ezekből a hangzásokból, ritmusokból összegyúrni" - mondta Rost Andrea. "Szerettem volna a pannon térség zeneiségét újra megfogalmazni, de ezúttal nem az opera nyelvén. Nem tudtam ellenállni ennek a zenei kihívásnak. Kíváncsi voltam hogyan szólal meg magyar népdalban a harmonikaszó vagy a klezmerben a duda és a cimbalom. Három népcsoport különböző karakterén átszűrve rajzoltunk belső képet Magyarország és a közép-európai régió zenei hagyományairól. Mindehhez olyan alkotótársakra találtam, akik nemcsak jó ismerői, hanem ismert előadói is műfajuknak" - fogalmazott a Liszt- és Kossuth-díjas előadóművész. Rost Andrea Bognár Szilviában kiváló partnert talált, akivel az "operás" helyett egy autentikus hangzással keltik életre a pannon térség zeneiségét, a jiddis és lovári dalszövegeket.

 
Ezen az esten Rost Andrea vall tágabb szülőföldjéről dalban, illetve Bognár Szilviával folytat zenei párbeszédet. A népdalénekesnő ugyanis a magyar és cigány népdalok feldolgozásaiban a dalok mellett egy-egy vokál szólamot, olykor pedig hangszerdallamot énekel, így állnak majd össze a világhírű lírai szopránnal közös duó, vagy párbeszédes részek.
 
Bognár Szilvia az Anima Sound System-ből, a Sebő együttesből a Makámból, a Szájról szájra produkcióból és saját formációjából egyaránt ismert népdalénekesnő szerint a Pannon dalok című koncerttel Bartók Béla egykori álma teljesedik ki. "Boldogan mondtam igent a Rost Andreával közös koncertre, nemcsak mert hatalmas megtiszteltetés és kihívás egy ilyen nagyszerű énekessel együtt dolgozni, hanem mert úgy éreztem, részese lehetek a bartóki terv továbbálmodásának" - mondta Bognár Szilvia. "A koncert alkalmával a 'mezőről behozott' dalok újabb interpretációja és a Bartók által elképzelt 'felöltöztetett' változatok egymással karöltve jelennek meg. Bartók még azt sem hitte, nem is hihette, hogy 100 év múlva a népdal a hagyományos előadásmód megőrzése, illetve az arra való törekvés mellett is a hangversenytermekbe kerülhet" - vélekedett a népdalénekesnő. Bognár Szilvia elmondta, hogy számára rendkívül izgalmas dolog a két műfaj, illetve énektechnika találkozása, és már az első próba varázslatos élmény volt számára. "Rost Andrea nyitottsága, valódi szeretete és tisztelete a hagyományos paraszti, illetve cigány kultúra dalai felé, továbbá őszinte törekvése, hogy megőrizze a dalok szellemét, belső lényegét, megteremtették azt a hidat, ahol a klasszikus és a népi előadásmód találkozhatnak. Hát, én igyekszem e híd méltó pillére lenni" - fogalmazott.
 
Korábban: