A magyar kultúra napja a Néprajziban

Zene

 

A programok 11 órakor a KÓTA hangversennyel indulnak. Fellép a budapesti Kőrösi Csoma Általános Iskola, a debreceni Ady Endre Gimnázium Leánykara, Veszprém Város Vegyeskara és a Pengető Citerazenekar.

14 órakot tárlatvezetés kezdődik a Nők, szőnyegek, háziipar című kiállításban. Lackner Mónika kurátor közreműködésével két szempontból is megközelíthetővé válnak a különlegesen szép szövött szőnyegek. Az érdeklődők egyrészt képet kapnak a készítőkről, másrészt a tárgyakat használó közösségekről is, alaposan körüljárva a szőnyegek adott közösségekben betöltött és változó szerepét.

 
A kiállított textíliák különlegessége, hogy ezeket nem a ma ismert elsődleges funkcióban, azaz padlóra terítve használták. A szőnyeg ugyanis egykor a női kelengye fontos darabja volt, amelyet a tisztaszobában az ágyra, asztalra terítettek, az esküvőn az ifjú pár mögé a falra akasztottak, vagy ha vendég érkezett, a szőnyeget a székre, padra terítették, és erre ültették a vendéget.
 
Több közösségben a temetéskor a halott koporsójára is szőnyeget terítettek, a bukovinai székelyek temetésén például a "szentmihálylovára" tették. A Lugos környéki falvakban a gyereket kis szőnyegbe tekerve vitték keresztelni, a bánáti román és szerb falvakban a vendégeket hívogató vőfély lovára terítették. Érdekesség, hogy ahol a szövött szőnyeg még a 20. században is fontos része a közösség tárgyi világának, ott a szőnyeg a családi fotók háttereként kap újabb fontos szerepet.
A tárlatvezetés alapvetően nőkkel kapcsolatos társadalom- és ipartörténeti folyamatokat mutat be, érintve a 19. századtól megváltozó női szerepeket, a női munka gazdasági integrációjára tett kísérleteket. Alapvetően nők által készített tárgyak jelennek meg a tárlaton. A kiállítás látványtervezője és rendezői szintén nők, és fontos célközönségét is a mai nők alkotják. Számukra különösen vonzó a tárlat, ha érdeklődnek a női sorsok, tárgyak, történetek iránt.
 
További részletek a www.neprajz.hu  oldalon olvashatók.