Megjelent a Váci Életrajzi Kislexikon

Zene

(MTI) - A szerző fél évszázados művelődéstörténeti kutatásának eredményeként rövid porték, illetve fotók segítségével igazítja el az olvasót a nagy múltú város  hírességeinek körében. Olyan festőket, városépítőket, egyházi és közéleti embereket vonultat fel, akik tevékenységükkel hozzájárultak Vác fejlődéséhez, sikereihez. A kötetet ajánlásában Váradi Iván Attila iskolaigazgató, önkormányzati képviselő egyebek mellett azt írja: ??Ha hiszik, ha nem, Vác a magyar irodalom egyik fellegvára. Ezt az összeállítás is bizonyítja, melyből kiderül, hogy a XIX. és XX. századi Vác a szépirodalom éltető forrása. A prózát íróóriások városunkhoz fűződő munkái fémjelzik. Kazinczy Ferenc, Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Krúdy Gyula, Németh László művei? - olvasható a város hivatalos honlapján.
    

Az ajánlás szerint a településhez életrajzilag kötődött Petőfi Sándor, Juhász Gyula és Radnóti Miklós is, akikről általános iskoláit nevezte el Vác. 
    
A kötetben a ?nagy? muzsikusok és képzőművészek közül mások mellett Andor Károly, Pikéthy Tibor és Lehotka Gábor, illetve a váci festészet virágkorában, a XIX.-XX. század fordulóján ténykedő Than Mór, Lotz Károly és Fényes Adolf munkásságáról, váci kötődéséről is lehet olvasni, de a művészeti élet más területeiről is többen jeleskedtek Pest megyének ebben a szegletében ? írja Váradi Iván Attila. 
    
A könyv több sikeres pedagógust, gyógypedagógust is említ, közöttük az ország első siketnéma intézetét létrehozó Cházár Andrást, de híres gyógyítók, így a helyi kórház-rendelőintézet névadója, Jávorszky Ödön, valamint a váci helytörténet atyja, Tragor Ignác is bekerült a jelképes névjegy albumba.
 
Székelyhidi Ferenc első kötetét hamarosan egy újabb követheti, mert ? mint az a könyv bemutatásakor elhangzott -  kutatásai során újabb olyan személyekre bukkant, akikről kiderült, hogy valahogyan kötődnek a városhoz - olvasható a www.vac.hu honlapon.