Megújul hazánk legrégebbi szabadtéri néprajzi gyűjteménye

Zene

(MTI) - A Tájházak a közösségért elnevezésű pályázaton 2,3 millió forintot nyert el a múzeum, ebből a pénzből készült el rozsszalmából, lépcsőzetes rakással az új zsúpfedél, a Heves megyei Törőcsik Miklós munkája. Az új tetőre azért volt szükség, mert a korábbi fedelet tönkretették a rágcsálók, és emiatt beázott.

 
További 900 ezer forintos pályázati támogatásból vásárolnak alapanyagokat a berendezési tárgyak konzerválásához, fertőtlenítéséhez, füstérzékelőt szerelnek a palóc házba, valamint laptopot, projektort, vetítővásznat és fényképezőgépet vesznek a gyűjtemény digitalizálásához és szélesebb körű bemutatásához.
 
A balassagyarmati gyűjtemény a XVIII. század végi, XIX. század eleji nógrádi életmódot, gazdálkodást idézi. A Palóc Múzeum mellett kialakított skanzen központi épületét, a fából épült palóc házat 1932-ben darabjaira bontva, hét szekérrel szállították Karancskesziből a múzeum udvarára. A ház körül találhatók a gazdasági udvar épületei, a faistálló, az olajütővel és borpréssel felszerelt pajta. A gyűjtemény része a kiskápolna, az útszéli feszület, a gémeskút is, a tárgyakat többek között Karancslapujtőről, Szandáról, Etesről, Litkéről szállították Balassagyarmatra.
 
A megújított skanzent május elsején nyitják meg a látogatók előtt múzeumi majális keretében.