Mesterség-bemutató a sóstógyógyfürdői skanzenben

Zene

(MTI) - Páll István, az intézmény igazgatója elmondta: a régi falusi iparosok szakmáit hírmondóként még gyakorló mesterek közül a kádár, a kerékgyártó, a kovács és a suszter mutatja be szakmájának ősi fortélyait. Látható lesz, hogyan készültek egykor a boroshordók, a szekerek különböző részei a talpfás kerekektől a lőcsön át a saroglyáig, s hogyan vasalta be azokat a kovácsmester, de megszemlélhető lesz a cipőt, csizmát gyártó, javító suszter munkája is. A látogatók leülhetnek egy-egy mester mellé, sőt kapnak szerszámot, alapanyagot is, és megtanulhatják a fogásokat. Az egész napos programon az érdeklődők a falusi ételek készítésébe is bekapcsolódhatnak, részesei lehetnek a kenyérlángos kemencés sütésének, a vaj köpülésének, amelyet maguk kenhetnek fel a ropogósra pirított tésztára vagy desszertként megízlelhetik a mézeskalácsot. 
    

Aki pedig kíváncsi a falusi asszonyok egyik nehéz házimunkájára, részt vehet egy hagyományos nagymosáson: a ruha áztatásán, teknőben történő kézi mosásán, öblítésén, csavarásán, teregetésén, s akár a faparazsas vasalót is kipróbálhatja. A mesterség-bemutató mellett kézműves foglalkozásokat szintén szerveznek a sóstógyógyfürdői múzeumfaluba látogatóknak, így például horgolást, kötést vagy hímzést, fazekasságot, bőrözést, gyöngyözést, textilfestést, babakészítést, sőt még gyertyamártást is tanulhatnak a résztvevők.
    
A 7,5 hektáros skanzen öt néprajzi tájegység - Szatmár, Bereg, a Nyírség, a Nyíri Mezőség és Rétköz - népi építészetének remekeit őrzi. A létesítménybe a múzeumi világnapon jelképes, 100 forintos belépőjeggyel léphetnek be a látogatók, s a múzeumfalu még ajándékkal is kedveskedik mindenkinek - tette hozzá Páll István igazgató.