Mezővárosi zsidó napok három településen

Zene

A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) szervezésében zajló programsorozaton az első napon autóbusszal elzarándokolnak Makóra Vorhand Mózes csodarabbi sírjához, előadással egybekötve megtekinthetik a felújított zsinagógát, majd helytörténész vezetésével múltidéző sétát tartanak Makó belvárosában.
   

budapestklezmerband_02.jpg
Budapest Klezmer Band

A hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnáziumban Szántó T. Gábor író irodalmi estet tart Vári György irodalomkritikus közreműködésével, a zenei aláfestést Kardos Dániel gitárművész biztosítja. Karrierjének első koncertjét adja Hódmezővásárhelyen az idén 20 éves Budapest Klezmer Band, mellette a Fellegini KlezmerGipsy is fellép az Alföldi Galéria udvarán.

   
A rendezvény második napján Mit kezdjünk a múltunkkal? címmel a kommunista diktatúra évtizedeit bemutató közgyűjteményben, a hódmezővásárhelyi Emlékpontban tartanak tárlatvezetést, majd kerekasztal-beszélgetést rendeznek meghívott szakértőkkel. Hódmezővásárhely XX. századi történetéről A város, amely szembenézett múltjával címmel Elek András, a hódmezővásárhelyi Emlékpont közönségkapcsolati munkatársa tart előadást, majd Mindenki fájdalma fontos címmel Szőnyi Andrea pedagógus osztja meg gondolatait az Emlékpontban. Ezután A szecesszió gyöngyszemei címmel a hódmezővásárhelyi zsinagóga története kerül terítékre a Zsinagóga Tours szervezésében. Ezen a napon a Sheket és a Söndörgő zenekar koncertezik a hódmezővásárhelyi zsinagógában.
   
A harmadik napon a hódmezővásárhelyi Holokauszt Múzeumban emlékeznek az idén 150 éve született Herzl Tivadarra, a cionizmus megalapítójára. Délután halászléfőző show-t rendeznek Mártélyon, melynek keretében élőzenével egybekötött piknik, csongrádi borkóstoló és Duna-Tisza menti halászléfőzés lesz.
   
Hódmezővásárhely a történelmi idők során befogadta valamennyi történelmi egyház híveit. Az egykoron döntően református vallású városban található római katolikus, evangélikus templom és zsinagóga is, utóbbit néhány évvel ezelőtt felújították.
   
A hódmezővásárhelyi azon kevés magyarországi zsinagóga közé tartozik, amelyek berendezésükkel együtt maradtak meg. Az egyszerű, inkább a színek harmóniájával ható, kézzel faragott padok eredeti állapotukban helyreállítva láthatók a zsinagógában.