|
(MTI) - A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum látogatói pünkösd vasárnapján és hétfőjén nemcsak a magyarországi pünkösdi szokásokkal és hagyományokkal találkozhatnak, hanem a második Nemzetközi Szellemi Kulturális Örökség Találkozó keretében megismerkedhetnek a kerengő dervistánc őrzőivel Törökországból, a bolgár Bistritsa Babival, vagyis a Shopouk régió archaikus többszólamúságával, táncait és rítusait életben tartó hagyományőrzőivel, valamint az albán többszólamú népi énekhagyomány jeles képviselőivel is - közölték a szervezők.
A Balkánról érkező vendégek mellett Magyarország tíz szellemi kulturális örökségi eleme is bemutatkozik. Körtáncaikkal, díszes viseletükkel, sajátos babfőző technikájukkal és busómaszk-faragó hagyományukkal a mohácsi sokacok és titkos tudományukkal a halasi csipkevarró asszonyok. Jelen lesznek a jellegzetes birkapörkölt-főzés mikéntjét élőben bemutató karcagiak, a kalocsai hímzést és pingálást ma is gyakorló asszonyok és a színes viseletet hordó táncosok, a mezőtúri fazekasság legjobb mesterei, a magyar solymászat képviselői, a matyó örökséget éltető hímzők, bútorfestők és a táncosok, a mohai tikverőzők és a mendei templomdíszítés hagyományát őrzők.
Pünkösd ünnepéhez kapcsolódóan három közösségtől látható pünkösdölő népszokás: a kalocsai csoport a magyar hagyományt, a mohácsi sokacok a magyarországi horvát krajlice nevű pünkösdi szokást mutatják be a rendezvényen. Idén először látható a szellemi kulturális örökség magyar jegyzékére tavaly felkerült mendei pünkösdi templomdíszítés szokása. A templomot ünnepi díszbe öltöztető helyi evangélikus közösség tagjai nyolc nyárfát állítanak a templom két padsora közé, amelyeket szalagokkal, kézzel hímzett és horgolt kendőkkel díszítenek fel.
A különleges programrészek mellett kézműves bemutatók és foglalkozások, ételkóstolás, táncos-zenés színpadi produkciók, viseletbemutató és ruhapróba, tánctanítás, pünkösdi felvonulás és közös körtánc várja a látogatókat a Szentendrei Skanzenben.