Népdal, népzene és néptánc vetélkedő a Dunán

Zene


neptanc.jpg
A kép illusztráció

(MTI) ? Az eseménysorozattal a két intézmény tisztelegni kíván mindazok előtt, akik Bartók és Kodály szellemi örököseiként a Röpülj pávától a Fölszállott a páváig, az elmúlt négy évtized alatt is életben tartották nemzeti kultúránk legősibb ágát, a népi kultúrát ? közölte Balogh Júlia, a Duna Televízió kiemelt szerkesztője.

 
Az idén megalakulásának 40. évfordulóját ünneplő táncházmozgalom elismerést vívott ki a hagyományos műveltségben fogant értékeknek. E négy évtizedes munka méltó elismerése, hogy 2011-ben a táncház-módszert, mint a szellemi kulturális örökség védelmének magyar modelljét az UNESCO felvette nyilvántartásába.
 
A vetélkedő szervezői az egész magyar nyelvterületről számítanak együttesekre és szólistákra. Az idei esztendő különösen aktuális e verseny rendezésére, mert 2012-ben három mesterre is emlékezünk: a százhúsz éve született zeneszerző-népzenekutatóra, Lajtha Lászlóra, a magyar néptánckutatás nemzetközi hírnevét megalapozó, nyolcvan éve született Martin Györgyre, valamint a tizenöt éve Kolozsváron elhunyt zenetörténész-népzenekutatóra, Jagamas Jánosra. Mindhárman a Bartók és Kodály által megkezdett gyűjtőmunkának szentelték életüket, s életművük példaértékű lehet a jelentkezők számára is.
 
A vetélkedő ars poeticáját Kodály Zoltán egyik örökérvényű gondolata adja: "Amint nyelvet nem cseréltünk ezer év alatt, zenénk ősi gyökereit sem hagytuk el. Mai napig ez a zenerendszer a gyökere egész népünk zenei gondolkodásának. Nemzeti öntudatunk tudatalatti részének, a talán soha egészen nem tudatosíthatónak, éppen ösztönösségében döntő elemei nyelvi és zenei képzeteink." 
 
A verseny részleteiről a szervezők február elején tájékoztatják a közvéleményt.